مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مونس پلاستی

شاید تا به حال نام جراحی مونس پلاستی را شنیده باشید اما کمتر افرادی آگاهی کاملی نسبت به این تکنیک دارند. اغلب بانوان از چربی های شکمی که بر سطح ناحیه تناسلی افتادگی پیدا می‌کنند بسیار بیزارند و همواره به دنبال راهی موثر و کاربردی هستند که بتوانند در سریع ترین زمان ممکن نیز نتیجه را مشاهده کنند. این عارضه بیشتر در بانوانی دیده می‌شود که دچار چاقی و لاغری های متعدد هستند یا تعدادی زایمان انجام داده اند  و یا به دلیل تغییرات هورمونی در اثر بالا رفتن سن به این مشکل رسیده‌اند. حال برای درمان این مشکل بزرگ، بهترین دکتر زنان از روش مونس پلاستی استفاده می‌کند. در این مقاله به طور جامعی از کاربرد های این روش و نتایجی که خواهد گذاشت و همچنین نوع انجام آن مطالبی را گردآوری کرده‌ایم.

مونس پلاستی

مونس چیست و در کجای بدن قرار دارد؟

مونس در واقع ناحیه ای مثلثی بوده که از ناحیه بالای قسمت تناسلی یعنی جایی که زیر شکم یا بالای محل رویش موهای زائد تناسلی تا نقطه ای که خود ناحیه تناسلی وجود دارد، گفته می‌شود. شاید فکر کنید که این مورد فقط در خانم ها وجود دارد اما باید بدانید که در مردان هم این مورد به چشم می‌خورد. زمانی که چربی های اضافی در mons pubis تجمع پیدا می‌کند، سبب می‌شود تا تمامی نواحی خصوصا مونس بزرگتر به نظر برسد و این موضوع با افزایش وزن شما و چربی های بیشتر نیز بیشتر به چشم می‌خورد. حال اگر وزن خود را کاهش دهید به دلیل کاهش بافت چربی و از بین رفتن چربی های تجمع یافته اضافی، پوست شل شده و تا حدودی افتاده می‌شود که نمای نازیبایی به وجود می‌آورد.

برخی دلایل ایجاد برجستگی و افتادگی مونس

زایمان سزارین: شاید پوست در ناحیه شکم شما محکم بماند و حتی بعد از زایمان ناخودآگاه خود را جمع کند، اما پوست زیر شکم اینطور نبوده و افتادگی یا برجستگی را به شدت نمایش می‌دهد.

هورمون استروژن: این هورمون در افزایش میزان رسوب چربی ها در ناحیه مونس نقش دارد.

سابقه ژنتیکی: بسیاری از افراد خانواده نزدیک مانند مادر یا … از این مشکل رنج برده و حالا از طریق ژنتیک به شما منتقل شده است.

برجستگی مونس چه مشکلاتی ایجاد میکند؟

  • برقراری رابطه جنسی را مختل می‌سازد.
  • افتادگی بر روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود.
  • بهداشت را دچار مشکل می‌کند.

مونس پلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی برای افرادی مناسب است که از افتادگی بالای ناحیه تناسلی خود یا برجستگی های زیر شکم خود رنج می‌برند. همانطور که می‌دانید این مشکل بیشتر در بانوان میانسال یا کسانی که تاکنون چندین بار زایمان انجام داده اند نیز رخ می‌دهد. بنابراین دختران زیر 18 سال حتی در صورت داشتن کمی برجستگی مورد مناسبی نبوده و بهتر است که برای کاهش احتمال عوارض جانبی، تا رسیدن به سن هجده سالگی صبر کنند. این نکته قابل ذکر است که خانم ها به یاد داشته باشند که بالافاصله بعد از انجام زایمان نمی‌توانند از این روش استفاده کنند و باید کمی صبور باشند. اغلب بهتر است تا چندین ماه پس از زایمان صبور بوده و سپس برای عمل مونس پلاستی اقدام نمایند.

قبل از مونس پلاستی

ابتدا در جلسه مشاوره ای جراح با شما مشاوره انجام داده تا هدف شما را از این جراحی متوجه شود و بهترین راه را برای شما برگزیند. برای مثال گاه افراد دارای مونس بسیار توخالی و نازیبا هستند که برای این افراد ممکن است تزریق چربی به ناحیه مونس انجام شود.  هدف خود را بر پیشرفت زیبایی ناحیه قرار داده و انتظارات رویایی از جراحی خود نداشته باشید.

اگر بتوانید قبل از انجام این جراحی وزن خود را به اندازه ای ایده ال برسانید و چربی های تجمع یافته بدن را کاهش دهید، در نتیجه این جراحی تاثیر مثبت خوبی می‌گذارید.

عوارض جراحی مونس پلاستی

این جراحی به اندازه سایر تکنیک هایی از این قبیل عوارض نداشته و در صورت وجود، این عوارض بسیار کوتاه مدت هستند که سریعا پس از چند روز بعد از عمل رفع می‌شوند.

  • احساس کشیدگی و انقباضات در عضلات شکم
  • احساس درد و گرفتگی خفیف در ناحیه شکم
  • مشاهده ترشحات اندک از نواحی زخم های جراحی

مراقبت های بعد از مونس پلاستی

بعد از انجام هر جراحی، در حقیقت برخی نکات به عنوان موارد مراقبتی به مراجعه کنندگان توصیه و گوشزد می‌شود که برخی در انجام این اوامر سست بوده و برخی دیگر تمامی نکات را انجام می‌دهند. بیمار مراجعه کننده حتما باید تمامی داروهای مصرف شده پس از مونس پلاستی را تا زمان لازم مصرف نماید و در تمامی مراحل با دکتر جراح خود مشورت کند. یادآور شویم اگر موارد مراقبت بعد از مونس پلاستی نادیده گرفته شود، طول دوره درمان نیز افزایش پیدا می‌کند.

تا دو الی سه هفته پس از مونس پلاستی فعالیت های سنگین انجام ندهید و برای بلند کردن اجسام از زمین به خود فشار وارد نکنید.

رعایت موارد بهداشتی یکی از مهمترین مسائلی است که باید حتما به آن توجه شود. بهتر است تا 10 روز بعد از مونس پلاستی موهای زائد ناحیه تناسلی خود را نتراشید.

از برقراری رابطه جنسی تا سه الی چهار هفته پس از این عمل خودداری نمایید زیرا نباید هیچگونه فشاری به ناحیه عمل شده وارد گردد.

آیا مونس پلاستی در میل جنسی تاثیری دارد؟

جراحی مونس پلاستی هیچ ارتباطی با اعصاب جنسی ندارد و به همین دلیل در کاهش یا افزاتیش میل جنسی هیچگونه تاثیری نداشته اما برای افزایش اعتماد به نفس حین رابطه جنسی بسیار موثر است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.