دکتر ماندانا اکبری / بارداری / مشاوره قبل از بارداري در تهران
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مشاوره قبل از بارداري در تهران

بانواني كه قصد گسترش خانواده و فرزندآوري دارند مي توانند از پزشكان عمومي و متخصص  زنان خود نسبت به اقدام به بارداري مشاوره دريافت كنند و مورد معاينه قرار بگيرند.این امر دریچه ای از فرصت ها را برای ارتقاء سلامت مادر و فرزند در آينده فراهم می کند، زیرا تصور می شود که در اين زمان زنان به اندازه كافي انگيزه دارند تا سبك زندگي خود را تغيير دهند و به شيوه اي سالم تر زندگي كنند.

مشاوه قبل بارداری در تهران

معاینات قبل بارداری

قبل از اینکه به مراحل اقدام برای بارداری و مراقبت های قبل از آن برسیم، در ابتدا باید بدانیم زمان شروع تصمیم برای اقدام به بارداری چه معایناتی باید انجام دهیم. خانم ها باید توجه داشته باشند که قبل از اقدام به بارداری برای معاینات لازم به بهترین متخصص زنان مراجعه کنند. خانم ها باید این معاینات را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که از دهانه سرطان دهانه رحم و بیماری های این چنینی برخوردار نیستند. این معاینات بسته به شرایط فرد نیز متغیر بوده اما انجام آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. خانم هایی که بالای 35 سسال سن دارند، باید تمامی این معاینات را جدی گرفته و حتما آن ها را انجام دهند تا خطری برای بارداری و سلامتشان به وجود نیاید. چرخه قاعدگی این افراد باید مورد بررسی قرار گیرد.

مراقبت هاي قبل از بارداري

چنانچه مي دانيد مراقبت هاي قبل از بارداري با مراقبت هاي قبل از زايمان متفاوت است. مسائل و نكاتي كه قبل از بارداري بايد در نظر گرفته شود شامل نكات زير است؛

 • انتخاب آگاهانه شريك جنسي و عاطفي كه به زنان و مردان كمك مي كند تا مسائل بهداشتي را كه ممكن است بر حاملگي تاثير بگذارد، در نظر بگيرند.
 • تشويق زنان و شريك جنسي آنها تا برای بارداري فعال باشند و تا حد امکان خود را سالم نگه دارند.
 • بهینه سازی و مدیریت مشکلات بهداشتی مزمن تا حد امكان
 • شناسایی زوجینی که بیشتر نوزاد آنها در معرض خطر ابتلا به ناهنجاری ژنتیکی قرار دارد

اين بررسي ها به اين جهت صورت مي گيرد كه براي تصميم گيري آگاهانه دانش کافی در اختيار افراد قرار گيرد.

مکمل های مناسب برای بارداری

همانطور که می‌دانید مصرف برخی مکمل های تقویتی قبل از دوران بارداری مناسب بوده و باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. به عنوان مثال یکی از مهمترین مکمل های مصرفی قبل بارداری، فولیک اسید می‌باشد. این دارو حاوی ویتامین بی بالا می‌باشد که از بروز بسیاری از نقص های جنین جلوگیری می‌کند. خانم هایی که قصد بارداری دارند، حدود یک ماه قبل به مصرف این مکمل بپردازند. مهمترین تاثیری که فولیک اسید در روند بارداری خواهد گذاشت، این است که ایجاد اختلال در ستون فقرات نوزاد را از بین می‌برد. البته ناگفته نماند که برخی مکمل های دیگر در زمان جلسه مشاوره قبل بارداری توسط دکتر زنان خوب تجویز می‌شود. مکمل هایی نظیر زینک، کلسیم، مولتی ویتامین و ….. برای سلامت جنین و روند صحیح بارداری لازم و ضروری هستند.

اهمیت مشاوره قبل از بارداری

با وجود اهميت بسيار، مشاوره پيش از بارداري تعداد زیادی از بارداری ها برنامه ریزی نشده اند، اين به اين معنا است که بسیاری از فرصت های مشاوره قبل از بارداری از دست می رود. اين درحالي است كه مشاوره پيش از بارداري مي تواند برای جلوگیری از ناهنجاری هاي احتمالي مداخلات لازم را قبل از اينكه خيلي دير شده باشد انجام دهد. به عنوان مثال، مصرف مکمل اسید فولیک قبل از بارداری و در طول سه ماهه اول از بيشتر موارد نقص لوله عصبی جلوگیری می کند. همچنين کنترل قند خون در زنان مبتلا به دیابت هم قبل از بارداری و هم در اوایل بارداری به کاهش میزان سقط جنین، ناهنجاری مادرزادی، مرده زایی و مرگ نوزاد کمک می کند. بنابراین لازم است مراقبت های هدفمند قبل و در اوایل بارداری اتفاق بیفتد.

فاکتورهای مهم برای مشاوره قبل از بارداری

همينطور به عنوان بخشی ديگر از فرايند مشاوره پيش از بارداري بايد مواردي از قبيل پیشگیری از بارداری، دیابت و يا صرع و ساير بيماري ها مورد بررسي قرار گيرد و اقدامات پيش درماني انجام شود. بنابراين به طور كلي مشاوره پيش از اقدام به بارداري و بررسي سبك زندگي زوجين و سلامت آنها در آينده تاثير مستقيم و زيادي بر كودك مي گذارد.

موارد منع مصرف در خلال معاینه قبل بارداری

 • داروهای خودسرانه را به هیچ عنوان مصرف نکنید زیرا در معاینات تاثیر منفی خواهند گذاشت.
 • بهتر است خانم هایی که قصد بارداری دارند، از گرمای زیاد مانند رفتن به سونا یا جکوزی خودداری کنند تا موجب بی نظمی ضربان قلب نشوند.
 • از دست زدن به مواد شیمیایی و یا از نگهداری حیوانات در منزل خودداری کنید.
 • افرادی که همسرانشان دارای شغل هایی هستند که با موادی مانند کود های شیمیایی یا کود مناسب آفت در تماس هستند، توجه داشته باشید که باید شستشوی لازم را انجام دهید و همیشه بهداشت را چندین برابر شرایط عادی رایت کنید.
 • خانم ها توجه کنند که از قبل بارداری مصرف بیش از حد کافئین خود را کاهش داده و سعی کنند که مصرف قهوه و نوشیدنی های این چنینی را به صفر برسانند.

در مشاوره پيش از بارداري چه موضوعاتي مورد ارزيابي قرار مي گيرد؟

هر كدام از زوجین نياز به ارزيابي جداگانه دارند. بررسي موارد زير قبل از اقدام به بارداري ضروري مي نمايد؛

 • زمان بارداری برنامه ریزی شده
 • مصرف اسید فولیک
 • آخرين تاریخ انجام اسمیر تست پاپ اسمير براي بانوان
 • تاريخچه استعمال سيگار و دخانيات
 • تاريخچه مصرف نوشيدني هاي الكلي
 • وجود اضافه وزن و يا سوء تغذيه
 • سابقه مصرف هرگونه دارو اعم از گياهي يا شيميايي
 • خانم ها باید از نظر ابتلا به بیماری های زمینه ای بررسی شوند.
 • وضعیت ایمنی سرخچه
 • خطر ابتلا به بيماري هاي AIDS و HIV
 • داشتن سابقه سقط جنين
 • بررسي تاريخچه آبله مرغان و زونا
 • بررسي بيماري هپاتيت نوع B
 • بررسي ناهنجاري هاي كروموزومي و ژنتيكي
 • تجربه قرار گرفتن در معرض اشعه و تابس هاي خطرناك خطرناک

مراقبت های قبل بارداری برای آقایان

برخی افراد تصور دارند که مراقبت های قبل بارداری فقطط مختص بانوان است اما این مورد کاملا اشتباه بوده و آقایان نیز به اندازه بانوان باید به برخی موارد توجه داشته باشند. تشکیل شدن جنین و شروع روند بارداری به آقایان نیز مرتبط بوده و نیمی از فرآیند، به عهده مردان می‌باشد. اسپرم آقایان باید قدرت بارور ساختن تخمک را داشته باشد که معمولا حدود سه ماه به طول می‌انجامد. بنابراین به همین میزان مدت زمان لازم است تا مردان به مراقبت های قبل بارداری بپردازند. اگر آقایان مراقبت های قبل بارداری را انجام دهند و مصرف کافئین و دخانیات خود را به حداقل برسانند تا اسپرم ها از کیفیت برخوردار باشند.

چه زماني احتمال بارداري وجود دارد؟

٨٤ درصد زوج هایی که در هفته به مدت كه دو یا سه روز مرتباً رابطه جنسی برقرار می کنند و از مصرف داروهاي پیشگیری از بارداری خودداري مي كنند طی یک سال باردار می شوند و ٩٢ درصد ظرف دو سال.

البته در ساير افراد ممکن است اين زمان طولانی تر باشد و يا نياز به كمك و مداخله پزشكي داشته باشد.

همحنين پس از بهره گيري از داروي تزریقي ضد بارداری ممكن است پس از يكسال فرد دوباره باردار شود.

عوارض و خطرات استعمال سيگار قبل و بعد از بارداري

استعمال سیگار در دوران بارداری با تعداد زیادی عوارض جانبی از جمله موارد زير همراه است؛

 • محدودیت رشد داخل رحمی
 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • مشکلات مغزي

همچنين استعمال سيگار در اطراف کودک خطر مرگ ناگهانی نوزاد و سایر بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. سیگار کشیدن مقدار زيادي نیکوتین را وارد بدن مي کند و مادر و جنین را در معرض سایر سموم قرار می دهد. احتمالاً سیگار کشیدن در مادرانی که مداخلات غیر دارویی در آنها انجام نشده است، خطرناکتر است ، اما باید در مورد خطرات و مزایای آن کاملاً صحبت شود، چراكه مصرف سيگار مي تواند به طور كلي رشد جنين و زندگي او در بزرگسالي را تحت الشعاع قرار دهد و آسيب هاي مغزي و رواني زيادي را به بار آورد.

عوارض و خطرات مصرف الكل قبل و بعد از بارداري

مقادیر زیاد مصرف الکل در دوران بارداری ممکن است منجر به سندرم الکل در جنین شود. مؤلفه های مختلفی از جمله محدودیت رشد، اختلال روانی، ناهنجاری های صورت و مشکلات رفتاری وجود دارد.

افرادي که قصد بارداری دارند برای جلوگیری از بروز چنين عوارضي بايد حداقل سه ماه قبل از بازداري از مصرف الکل به طور کامل خودداري كنند. چراكه به نظر می رسد احتمال افزایش سقط جنین همراه با نوشیدن الکل وجود دارد.

جمع بندی

به طور كلي مصرف سيگار و الكل تا دو سال قبل و بعد از بارداري تاثيرات بسيار بدي به رشد طبيعي كودك دارد و مي تواند عوارض جبران ناپذيري به بار بياورد. همچنين مراقبت ها و مشاوره قبل از بارداري با در نظر گرفتن پارامتر هاي مختلف مانند تغذيه، وزن، سبك زندگي و… مي تواند سلامت جنين و نوزاد را تضمين كند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *