دکتر ماندانا اکبری / جوانسازی واژن / مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر اندازه و کاهش اندازه لابیاها می باشد، برخی از بانوان از ظاهر واژن خود راضی نبوده و تمایل دارند اندازه لابیاها کاهش یابد، اما برخی دیگر به دلیل لابیاهای بزرگ دچار ناراحتی شده و حتی در هنگام پوشیدن لباس تنگ اذیت می شوند، بدین منظور تصمیم به انجام این عمل گرفته می شود، اما نکته مهم آن است که افراد بی توجه از نکات مهم در این باره اقدام به این عمل می کنند، در حالی که لازم است مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی را به دقت انجام دهید، ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

میزان لابیاهای طبیعی در زنان

وجود لابیاها و پوست های اضافه در اطراف دهانه واژن در خانم ها طبیعی است، اما بسیاری از افراد گمان می کنند شکل طبیعی واژن با لابیاهای بسیار کوچک است در حالی که وجود لابیاها در اطراف واژن طبیعی است و در حقیقت اگر وجود نداشته باشند مشکلات زیادی از جمله عفونت ها را برای فرد ایجاد می‌کند، اما اگر اندازه لابیاها دردسر ساز است می توان برای بهبود فرم آن و کاهش اندازه لابیاها عمل مورد نظر را انجام داد.

دلیل احساس درد بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل لابیا بیمار ممکن است اندکی درد را تجربه کند که این امر طبیعی است، اما به طور کلی اگر عمل لابیاپلاستی با لیزر انجام شود، درد و مشکلات بعد از جراحی به حداقل می رسد و دوره نقاهت بیمار بسیار کوتاه است.

عوارض احتمالی بعد از جراحی لابیا

اما عوارضی که ممکن است بعد از جراحی تجربه کنید:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • مشاهده محل انجام جراحی و جای زخم

همانطور که گفته شد تمامی این عوارض بستگی به میزان مراقبت بیمار و رعایت بهداشت دارد که با مداخلات دارویی و درمانی برطرف می شود.

مراقبت های حیاتی بعد از لابیاپلاستی

برای بهبودی سریعتر و همینطور تجربه یک عمل بدون هرگونه عارضه ای لازم است مجموعه ای از توصیه هارا به دقت انجام دهید که در زیر به برخی از مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 • بهتر است مدتی از لباس های تنگ و نامناسب استفاده نکنید و از لباس های راحت استفاده نمایید تا ناحیه مورد نظر تحت فشار نبوده و تحریک نشود.
 • اگر دارو و مراقبت ویژه ای توسط پزشک شده است، حتما در زمان مناسب و به صورت مرتب این موارد را رعایت کنید.
 • توصیه می شود چند هفته از رابطه جنسی پرهیز نمایید تا بهبودی کامل حاصل شود.
 • ناحیه ی مورد نظر را تمیز نگه داشته تا عاری از هرگونه عفونت و باکتری بماند.

نکات لازم بعد از لابیاپلاستی با لیزر

 در این جراحی با با لیزر، میزان اضافی لابیا ها به شکل خیلی ظریف برش داده می‌شود و نواحی اضافی نیز حذف می‌شود. اما در روش لیزر باید حتما نکاتی را رعایت فرمایید:

 • راه رفتن احتمال ایجاد ساییدگی نواحی جراحی شده را در بر دارد به همین دلیل افراد متقاضی این کار باید بدانند که حتما باید تا پنج روز بعد از راه رفتن زیاد پرهیز کنند.
 • تورم در این نوع جراحی کم است اما تا دو الی سه روز ممکن است مشاهده شود که در دومین روز به بیشترین اندازه خود می‌رسد. با دراز کشیدن و استراحت نسبی این تورمات کاهش خواهد یافت. می‌توان از کمپرس سرد برای کاهش التهابات نیز استفاده کرد.
 • در مواردی ممکن است دکتر زنان آنتی بیوتیک برای بعد از عمل با لیزر تجویز کند که نباید نادیده گرفته شود و حتما تا زمان مشخص شده و صلاحدید پزشک باید مصرف شود.
 • گاهی ممکن است احساس سوزش در ناحیه لابیای افراد بعد از عمل وجود داشته باشد که توجه کنید به هیچ عنوان به این نواحی دست نزنید.

آیا محل جراحی بعد از لابیاپلاستی از بین می رود؟

همانطور که میدانید این جراحی در دسته عمل های زیبایی است بنابراین هیچ جای زخم و جراحی پس از عمل باقی نخواهد ماند اما شرط آن این است که عمل لابیاپلاستی توسط فرد متخصص و مجرب انجام گیرد به صورتی که محل جراحی با چین های طبیعی ناحیه ی مورد نظر کاملا پوشانیده خواهد شد.

حساسیت لابیاها بعد از لابیاپلاستی

مانند دیگر جراحی ها که ممکن است بعد از عمل در محل جراحی حساسیت هایی به وجود بیاید، بعد از عمل مرتبط با لابیا نیز ممکن است به صورت موقت بیمار در محل برش حساسیت هایی داشته باشد که جای نگرانی نداشته و به زودی برطرف خواهد شد.

مدت زمان بهبودی بعد از لابیاپلاستی

به طور کلی مدت زمان بهبودی بعد از عمل لابیاپلاستی کمتر از یک هفته است که کلیه ی ورم ، حساسیت، خارش و .. برطرف خواهد شد.

اما خارش درهفته بعد از عمل لابیاپلاستی شایع است اما با گذشت زمان تمامی مشکلات به وجود آمده برطرف خواهد شد.

محدودیت های بعد از لابیاپلاستی

همانطور که گفته شد بعد از یک هفته بهبودی نسبی حاصل می شود اما توصیه می شود به مدت چند هفته از استحمام خودداری نمایید.

توصیه می شود به مدت 10 روز از رابطه جنسی و یا فعالیت های ورزشی که به این ناحیه فشار وارد می شود، پرهیز نمایید.

تاثیر فعالیت های ورزشی


انجام فعالیت های ورزشی گاها شاید به تصور افراد ساده به نظر برسد و مشکلی به وجود نیاورد اما دقیقا برعکس این موضوع صدق می‌کند. فعالیت های ورزشی اعم از سبک یا سنگین مانند دوچرخه سواری یا شنا کردن مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد نظیر عفونت های بعد از لابیاپلاستی در اثر تعریق زیاد یا فشار بر این نواحی. حتی برقراری رابطه جنسی بعد از این عمل به مدت دو الی سه هفته ناممکن است و باید حتما به این موارد توجه شود تا مشکلات را به همراه نداشته باشد.

نتیجه مطلوب بعد از عمل لابیاپلاستی

به طور کلی قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی باید انتظارات واقع بینانه داشته باشید و بدانید که برای دریافت نتیجه مطلوب بعد لازم است به متخصص زنان خوب مراجعه کرده و حتما توصیه های گفته شده را رعایت کنید. با این حال ممکن است عوارض کوتاه مدتی را تجربه کنید که به مرور بهبود پیدا می کند.

بازگشت به روال عادی بعد از جراحی

اکثر خانم ها بعد از عمل لابیاپلاستی پس از گذشت 2 تا 4 هفته می توانند به فعالیت های عادی و روزانه خود بازگردند، اما در هر صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنند تا با توجه به شرایط و انجام بررسی های لازم و در صورت تایید فعالیت های عادی را از سر بگیرند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *