دکتر ماندانا اکبری / خدمات درمانی زنان / درمان افتادگی رحم با بهترین متخصص زنان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان افتادگی رحم با بهترین متخصص زنان

زنان در دوران زندگی، طی گذراندن چرخه های متفاوت در اندام تولید مثلی خود در معرض بیماری های زیادی هستند افتادگی رحم یکی از بیماری هایی است  که طی زایمان های طبیعی مکرر در زنان ایجاد می شود. افتادگی رحم در زنان شایع است و عموما علائم آزار دهنده ای دارد. در این مقاله به شرح انواع روش های درمان افتادگی رحم در زنان می پردازیم.

علائم افتادگی رحم در زنان

درد در قسمت پایینی کمر و فشار در لگن، درد شدید حین نزدیکی و روابط جنسی، بی اختیاری ادرار، احساس ناراحتی حین راه رفتن از جمله علائم افتادگی رحم در زنان است. که با مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان، معاینه می شوند و با در نظر گرفتن شرایط سنی، جسمانی و یائسه بودن یا نبودن فرد، مورد روش درمان مناسب واقع می شوند.

دلایل افتادگی رحم در زنان

افتادگی رحم به دلایل متعددی ایجاد می شود که از جمله دلایل شایع آن، می توان به چند قلوزایی یا تکرار زایمان طبیعی اشاره کرد، دیگر موارد مانند:

  • تاثیر افزایش سن بر ضعیف شدن عضلات لگن
  • یائسگی و کاهش استروژن طبیعی و بافت دیواره ی رحم
  • یماری هایی که باعث افزایش فشار در ناحیه شکمی می شوند مانند فشار ناشی از سرفه های مزمن ، بیماری یبوست و…
  • چاقی های مفرط و ایجاد کشیدگی در عضلات لگن

از دیگر علل بروز افتادگی در رحم محسوب می شود.

مراحل افتادگی رحم

افتادگی رحم شامل مراحل مختلفی است که در ادامه شماره گذاری کردیم:
مرحله 1: در مرحله ابتدایی این عارضه، دهانه رحم به سمت داخل واژن تغییر شکل می‌دهد.
مرحله 2: با گذشت زمان، میزان افتادگی افزایش یافته و دهانه رحم تا قسمت بیرونی واژن به سمت پایین می‌آید.
مرحله 3: با پیشرفت این عارضه، دهانه رحم از واژن نیز بیرن تر آمده و افتادگی رحم شدید رخ داده است.
مرحله 4: حادترین و وخیم ترین میزان افتادگی رحم است که تمام رحم به بیرون از واژن منتقل می‌شود.

در هر کدام از مراحل که متوجه عارضه افتادگی رحم از خفیف تا حاد شدید، زمان را از دست ندهید و فورا به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید.

درمان افتادگی رحم در زنان با جراحی

درمان افتادگی رحم در زنان با جراحی یا عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم) امکان پذیر است. درمان افتادگی رحم با جراحی، عوارض خاص خود را دارد که پزشک با توجه به وضعیت سلامت عمومی بیمار میزان مزایای جراحی به عوارض ناشی از آن را می سنجد و از طریق بهترین شیوه برای بیمار، درمان را انجام می دهد.

پس از جراحی افتادگی رحم مراقبت از بخیه ها اهمیت فراوانی دارد و به این منظور از پانسمان های ضد آب استفاده می شود که احتمال خیس شدن بخیه ها و باز شدن آن ها و در نتیجه شل شدن واژن کاهش یابد.

افتادگی رحم شدید

درمان افتادگی رحم بدون جراحی

درصورتی که امکان جراحی برای شما وجود ندارد یا به دلیل بیماری های زمینه ای بیمار، پزشک درمان با جراحی را توصیه نمی کند، درمان افتادگی رحم بدون جراحی با روش هایی مانند استفاده از پساری در رحم امکان پذیر است. پساری یک دستگاه محافظ برای واژن است که درون واژن قرار می گیرد و از ساختار های درون واژن و عضلات لگن محافظت می کند و از این طریق مانع از افتادگی رحم می شود. تطبیق اندازه ی پساری با واژن و رحم بیمار الزامی است، زیرا این دستگاه در اندازه و شکل های مختلفی موجود است.

افتادگی رحم در دختران رخ می‌دهد؟

به طور معمول افتادگی رحم در دختران ایجاد نمی‌شود زیرا آن ها عضلات لگنی محکم و قوی داشته، همچنین از تعادلات استروژنی برخوردار هستند. دختران جوان در صورتی دچار این عارضه خواهند شد که در اثر ضربه یا سانحه‌ای دچار آسیب دیدگی شوند.

علائم افتادگی رحم در دختران

  • احساس فشار و سنگینی لگن
  • احساس ناخوشایند در هنگام تخلیه ادرار و مدفوع
  • عدم توانایی تخلیه کامل مثانه به طور کامل
  • احساس درد و گرفتگی در هنگام برقراری رابطه جنسی
  • چکه کردن ادرار در زمان فعالیت های روزمره ساده مانند خندیدن، عطسه کردن، سرفه و …

افتادگی رحم در دختران چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص و معاینات افتادگی رحم در دختران، باید توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود و با استفاده از سونوگرافی ها، این روند صورت گیرد.

مراقبت های لازم پس از درمان افتادگی رحم در زنان

با توجه به روش درمان افتادگی رحم در زنان مراقبت های لازم توسط پزشک متذکر می شود مواردی مانند تنظیم رژیم غذایی و جلوگیری از ابتلا به یبوست و انجام تمرینات عضلات کف لگن به بیمار توصیه می شود

و بدیهی است برای درمان بخیه های پس از جراحی قدرت ترمیم پوست حائز اهمیت است و با تشخیص پزشک می توان از کرم های ترمیم کننده پوست استفاده کرد.

دکتر ماندانا اکبری جراح زیبایی زنان، جراح و متخصص زنان در شرق تهران هستند، جهت ارتباط با دکتر ماندانا اکبری با شماره 22584154 و 09104614433 تماس گرفته و یا به آدرس : تهران پاسداران بوستان نهم ساختمان مهرگان طبقه 2 واحد10 مراجعه کنید و اینستاگرام دکتر اکبری را دنبال کنید.

بیماری هایی که ممکن است منجر به افتادگی رحم شود:

بیماری هایی که میتوانند عضلات رحم را تضعیف کنند در ایجاد افتادگی رحم تاثیر گذارند مانند سیستوسل، انتروسیل، رکتوسیل و…

در نتیجه یکی از بیماری هایی که اندام تناسلی زنان را در معرض خطر قرار می دهد و بین زنان با سن بالا شایع تر است ابتلا به افتادگی رحم پس از زایمان های طبیعی یا به دنیا آوردن نوزادان چند قلو است و وجود درمان های متعدد از درمان های خانگی تا روش جراحی یا خارج کردن رحم از بدن ، نگرانی بیماران را برطرف کرده است. ضروری است فرد در صورت بروز علائمی مانند درد در لگن یا احساس وجود چیزی در خارج از بدن و ادرار کردن قطره ای غیر ارادی به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید تا تحت درمان متناسب با شرایط و میزان افتادگی رحم قرار بگیرد.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *