دکتر ماندانا اکبری / روش های تشخیصی زنان / هر چیزی که باید درباره قاعدگی نامنظم بدانید!!
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هر چیزی که باید درباره قاعدگی نامنظم بدانید!!

به طور کلی می توان گفت که قاعدگی یکی از مسائل مهم در دستگاه تولید مثل زنان است و از اهمیت بسیاری برخوردار است.
اگر قاعدگی زنان در طی  چرخه 28 روز تا 35 روزه رخ ندهد، در این صورت می توان گفت که فرد دچار قاعدگی نامنظم است.
اغلب ممکن است نا منظم بودن قاعدگی مشکلاتی در دستگاه تولید مثل زنان به وجود آورد یا نشانه ای از بیماری یا اختلالی باشد؛ به همین دلیل در صورت بروز قاعدگی نامنظم سریعا باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی مفیددر خصوص قاعدگی نامنظم به شما عزیزان بدهیم.

قاعدگی نامنظم

قاعدگی

به طور کلی به ریزش لایه داخلی بافت رحم یا همان آندومتر بر اثر آزاد شدن تخمک از تخمدان ها و خارج شدن خون و بافت آندومتر از دهانه رحم و واژن، قاعدگی یا در اصطلاح پریود گفته می شود.

در واقع در طی قاعدگی یک یا چند تخمک از تخمدان ها ازاد می شوند و بدن برای باروری آماده می شود و هنگامی که تخمک در حال حرکت به سمت دهانه رحم است، اسپرم به ان برسید باروری رخ می دهد و لقاح تشکیل می شود.

چرخه قاعدگی و آزاد سازی تخمک بین 28 تا 35 روز است و هر پریود باید بین 28 تا 35  روز پس از پریود قبلی آغاز شود.

همچنین لازم است بدانید که قاهدگی بر اثر تغییر هورمون ها در بدن اتفاق می افتد و هورمون ها با ارسال پیام به تخمدان ها باعث آزاد شدن هورمون های پروژسترون و تسترون می شوند که در واقع این هورمون ها باعث به وجود آمدن پوششی در رحم برای لانه گزینی می شوند و در صورت عدم لانه گزینه و باروری این پوشش از بین می رود و خونریزی یا قاعدگی رخ می دهد.

قاعدگی نامنظم چیست؟

در واقع قاعدگی نامنظم ممکن است بر اثر عوامل مختلف مانند تغییر روش پیشگیری از بارداری، اختلالات هرمومونی و تغییرات هومورنی بر اثر یائسگی و ورزش های شدید رخ دهد.

به طور کلی در ابتدا باید گفت که احتمال بروز اختلالات و بی نظمی ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله زیاد بین قاعدگی ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد؛ به همین دلیل نیز پیگیری کردن این قبیل اختلالات در سال ها آغازین شروع سیکل قاعدگی چندان ضروری به نظر نمی رسد.

اما اگر بخواهیم در مورد بزرگسالان که چندسال از آغاز سیکل قاعدگی شان می گذرد؛ نامنظنم شدن زمان قاعدگی بعدی باید حدود 28 روز فاصله داشته باشد.

همچنین درد های بسیار شدید درد دوران قاعدگی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره قاعدگی هستند که در صورت بروز باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

اگر به طور دقیق تر بخواهیم بگوییم اولین روز قاعدگی به عنوان اولین روز چرخه قاعدگی در نظر گرفته می شود و همانطور که گفته شد چرخه قاعدگی زنان بین 28 تا 35 روز متغیر است که اگر این چرخه تا پریودی بعدی بیش از 35 روز طول بکشد یا کم تر از 21 روز  باشد در این صورت  می توان گفت که قاعدگی نامنظم است.

علائم قاعدگی نامنظم

در واقع قاعدگی نامنظم اغلب با علائمی همراه است که می تواند نشانه ای از برخی بیماری های زنان یا نامنظم بودن قاعدگی باشد که افراد در صورت مشاهده  این علائم باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

برخی از علائم قاعدگی نا منظم عبارتند از:

 • عدم قاعدگی
 • چرخه قاعدگی بیش از 35 روز
 • چرخه قاعدگی کمتر از 21 روز
 • طولانی شدن یا کم شدن مدت زمان قاعدگی
 • تغییرات در خونریزی
 • وجود لخته خون با قطر بیش از 2/5 سانتی متر
 • پریودی نامنظم

دلایل قاعدگی نامنظم

عوامل مختلفی در نامنظم شدن قاعدگی موثر هستند و قاعدگی نامنظم به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برخی عوامل زمینه ساز در بروز قاعدگی نا منظم شامل موارد زیر است:

اختلالات هورمونی

برخی اختلالات هورمونی می توانند منجر به تغییر چرخه قاعدگی در زنان شوند و تاثیراتی بر بدن زنان بگذارند.

همچنین نیز در برخی عوامل اختلالات هورمونی بیشتر دیده میشود مانند بارداری، بلوغ، یائسگی زایمان و شیردهی که در این موارد قاعدگی نامنظم بسیار رایج است؛ زیرا که در این موارد عدم تعادل در هورمون های استروژن و پروژسترون مشاهده می شود و ممکن اسست مدت زمانی طول بکشد تا این هورمون ها به تعادل برسند.

همچنین برخی روش های پیشگیری از بارداری  مانند IUD و مصرف قرص های ضد بارداری موجب اختلالات هومورنی و عدم تعادل در هورمون ها می شود و ممکن است فرد دچار قاعدگی نا منظم شود اما این مشکلات پس از گذشت مدت زمانی برطرف می شوند.

اما در صورت طولانی شدن این مشکلات حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

 مصرف برخی دارو ها

یکی از علل بروز قاعدگی نامنظم می تواند مصرف برخی دارو های ضد انعقاد خون، دارو های ضد التهاب یا دارو های هورمونی باشد و بر روی چرخه قاعدگی تاثیر گذار باشد.

سندروم پلی کیستیک تخمدان

بیماری سندروم پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان نیز یکی از عوامل شایع در بروز قاعدگی نا منظم است و اغلب در صورت عدم درمان می تواند مشکلات جدی را برای فرد به وجود آورد.

به طور کلی در طی این بیماری بروز کیست هایی کوچک در تخمدان ها مشاهده می شود که علائم ان قاعدگی نامنظم است؛ زیرا که این بیماری موجب عدم تخمک گذاری و آزاد سازی تخمک از تخمدان ها می شود و در نتیجه قاعدگی نا منظم می شود.

همچنین چاقی مفرط و رشد موهای زائد از دیگر علائم سندروم پلی کیستیک تخمدان است.

کاهش وزن شدید

کاهش وزن شدید و ناگهانی نیز می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر منفی بگذارد و فرد را دچار قاعدگی نامنظم کند.

استرس

همچنین استرس های عاطفی و اضطراب نیز به دلیل تاثیر بر هورمون ها و ایجاد برخی مشکلات در بدن موجب بروز قاعدگی نامنظم در زنان می شود و چرخه قاعدگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

ورزش های شدید

انجام برخی ورزش های شدید و حرفه ای نظیر دوی ماراتون به دلیل تاثیر گذاری بر تعادل هورمون ها می تواند باعث بروز قاعدگی نا منظم شود.

اختلالات تغذیه ای

همچنین اختلالات تغذیه ای مانند بی اشتهایی عصبی یا بولیمیا یکی از عوامل تاثیر گذار بر بروز قاعدگی نامنظم است.

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. فاطمه زهرا

  سلام وقت بخير من پونزده سالمه و تقريبا نزديك دو سال هست كه پريود ميشم، از حدود يكسال پيش يه ماه ميشدم يه ماه هم نميشدم بعد وقتي كه پريود ميشدم نزيدك ٢٠ روز طول ميكشيد رفتم دكتر سونوگرافي دادم گفتن تنبلي تخمدانه يه مدت مكمل و قرص ال دي مصرف كردم بعد پايان دوره ي مصرف كه پريود شدم شب اول به شدت درد داشتم(من اصلا درد نداشتم و در حال حاضر ندارم فقط بعد مصرف قرص درد داشتم) و فرداش يه تيكه ي بزرگ گوشت مانند و تقريبا سياه توي نوارم بود و بعد اون ديگه به هواي اينكه چاق نشم دوباره ولش كردم يه مدت خوب بودم دوباره به روال قبل برگشتم، اين هم بگم كه در طول ماه ب غير از دوراني كه پريودم يه مايع سفيد رنگ خيلي زيادي روي لباس زير هام ميبينم و ريزش موي شديد دارم وخيلي زود عرق ميكنم، بنظرتون مشكل من همون تنبلي تخمدانه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *