دکتر ماندانا اکبری / خدمات درمانی زنان / همه چیز درباره عفونت واژن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره عفونت واژن

در واقع عفونت واژن اغلب بر اثر عوامل مختلف به وجود می آید و همواره با درد، خارش و سوزش در ناحیه تناسلی همراه است.
عفونت واژن بر اثر بروز باکتری در ناحیه واژن و دستگاه تناسلی زنانه به وجود آمده و عدم درمان آن می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد.
همچنین لازم به ذکر است که عفونت واژن ممکن است با علائمی همراه باشد که در صورت مشاهده این علائم، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و روند درمانی را آغاز کنید.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص عفونت واژن، با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

عفونت واژن

 عفونت واژن چیست؟

به التهاب در ناحیه واژن که با درد، سوزش، خارش واژن  و ترشح همراه است عفونت واژن یا واژینیت  (vaginitis)گفته می شود که در اثر وجود ویروس، قارچ یا باکتری در واژن ویا  به دلیل به هم خوردن تعادل باکتری ها در واژن به وقوع می پیوندد.

در واژن باکتری های مفید و باکتری های مضر وجود دارد. باکتری های مفید رشد باکتری های مضر را کنترل می کنند. ولی در بانوانی که عفونت واژن دارند این تعادل بر هم می خورد و تعداد باکتری های مضر، زیاد و باکتری های مفید، کم می شوند.

تغییرات در تعادل باکتری ها و مخمر هایی که بطور طبیعی در واژن رشد می کنند باعث ایجاد عفونت واژن می شود.

محیط واژن در حالت طبیعی دارای  PH  مشخصی است. ممکن است عواملی مانند استفاده از یک شوینده نامناسب PH  واژن را تغییر دهد و سبب شود که باکتری های مفید از بین برود و باکتری های مضر راه برای رشد داخل محیط واژن پیدا کنند .

علل بروز عفونت واژن

همان طور که گفتیم اغلب عفونت واژن می تواند بر اثر عواملی مختلف ایجاد شود و مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

به طور کلی، بعضی از عفونت های واژن در اثر رابطه جنسی ایجاد می شود و بعضی از آنها مربوط به رابطه جنسی نیستند .

همچنین عفونت واژن معمولا در فاصله زمانی بین بلوغ تا یائسگی اتفاق می افتد.

برخی دیگر از دلایل بروز عفونت واژن عبارتند از :

 • استفاده از مواد بهداشتی معطر
 • استفاده ازدوش واژینال
 • استفاده از لباس زیر پلاستیکی و تنگ
 • استفاده از اسپرم کش ها
 • استفاده از اسپری های واژن
 • عدم رعایت بهداشت ناحیه تناسلی
 • مرطوب نگه داشتن واژن
 • عدم شست و شو واژن و ادرار نکردن بعد از رابطه جنسی
 • آمیزش جنسی محافظت نشده
 • دیابت کنترل نشده
 • استفاده از قرص های ضد بارداری
 • یائسگی

انواع عفونت واژن

در حقیقت عفونت واژن ممکن است انواع مختلفی داشته باشد و هر کدام از آنها به گونه ای بروز کنند. در ادامه به بررسی انواع عفونت های واژن می پردازیم.

سه نوع عفونت واژن وجود دارد:

 • عفونت انگلی
 • عفونت باکتریایی
 • عفونت قارچی

     عفونت انگلی واژن 

نشانه های عفونت انگلی واژن تریکومونیایس( Trichomoniasis) ترشحات زرد رنگ و کف مانند هست که باعث ایجاد درد در هنگام نزدیکی در رابطه جنسی می شود و با سوزش همراه است.

عفونت انگلی واژن با رابطه جنسی منتقل می شود.علت آن وجود انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس است.استفاده از وسایل پیشگیری در ابتلا به این عفونت بسیار مهم است.

عفونت انگلی با مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی که توسط پزشک تجویز می گردد، درمان می شود.

عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی با ترشحات زیاد و بدبو زرد مایل به سبز که رقیق وچسبنده می باشد همراه است.

عفونت باکتریایی واژن دراثر به هم خوردن تعادل در رشد باکتری های واژن اتفاق می افتد .یک نوع باکتری طبیعی که در واژن وجود دارد باکتری لاکتوباسیل ( lactobacillus ) نام دارند .لاکتوباسیل با تولید اسیدلاکتیک محیط را برای رشد باکتری ها فراهم می کند .

داشتن شریک جنسی متعدد، داشتن IUD  (وسیله پیشگیری از بارداری داخل رحمی) و استفاده از دوش واژینال ، استفاده نکردن از وسایل پیشگیری مانند کاندوم می تواند سبب بروز عفونت باکتریایی شود.

عفونت باکتریایی می تواند باعث ایجاد عفونت رحمی،اندومتریت بعد از زایمان،سقط جنین،بیماری های التهاب لگن یا زایمان زودرس بشود.

عفونت باکتریایی معمولا با آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی تجویز شده توسط پزشک درمان می شود.

عفونت باکتریایی واژن

عفونت قارچی

یکی از انواع عفونت های واژن عفونت قارچی واژن یا واژینیت قارچی می باشد. ازعلائم عفونت قارچی تغییر رنگ ترشحات واژن یه رنگ سفید مایل به خاکستری پنیری شکل غلیظ یا آبکی معمولا بدون بو، همراه با تورم در اطراف واژن، درد، سوزش، خارش، درد در هنگام نزدیکی، سوزش ادراری و … می باشد. عفونت قارچی در اثر وجود قارچی بنام کاندیدا آلبیکس ایجاد می شود.

قارچ ها معمولا در نواحی گرم و مرطوب رشد می کنند.زمانی که PH  طبیعی واژن تغییر کند رشد قارچ ها زیاد می شود.

علت ابتلا به عفونت قارچی واژن می تواند ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد.در بانوانی که دیابت دارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند احتمال ابتلا به عفونت قارچی واژن بیشتر می باشد .رابطه جنسی محافظت نشده می تواند سبب ایجاد عفونت قارچی واژن باشد.

در هنگام رابطه جنسی با فردی که دارای عفونت قارچی روی آلت تناسلی خود می باشد، این عفونت وارد واژن خواهد شد و همچنین اگر در واژن عفونت قارچی باشد با رابطه جنسی محافظت نشده این عفونت به شریک جنسی منتقل می شود.

عفونت های قارچی با تجویز دارویی خوراکی یا موضعی با تجویز پزشک درمان می شود.

 علائم عفونت واژن

همانطور که گفته شد عفونت واژن می تواند با علائمی همراه باشد و می توان گفت که از شایع ترین علائم آن،  زیاد شدن میزان ترشحات است.

در حقیقت ترشحاتی که روزانه از واژن خارج می شوند بدون بو و شفاف رنگ هستند. در صورت تغییر در رنگ ترشحات و زیاد شدن مقدار آنها یا داشتن ترشحات بدبو و خارش باید به پزشک متخصص مراجعه کرد .

برخی از  علائم عفونت واژن عبارتند از: 

 • خارش و سوزش در ناحیه واژن
 • تغییر دررنگ و حجم ترشحات
 • ترشحات بدبو
 • درد و سوزش در هنگام ادرار
 • لکه بینی یا خونریزی از واژن
 • تب و لرز
 • درد در ناحیه لگن
 • درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

درمان عفونت واژن 

همواره می توان گفت که عفونت واژن با روش های گوناگونی صورت می گیرد و پزشک متخصص زنان پس از معاینه و تشخیص دقیق عفونت، با توجه به شرایط فرد و نوع عفونت ایجاد شده در واژن، روش های درمانی گوناگونی نظیر مصرف دارو، را توصیه می کند.

این نکته حائز اهمیت است که عدم درمان عفونت واژن همواره می تواند مشکلات بسیاری را در دستگاه تناسلی زنان به وجود آورد و بر دستگاه تولید مثل و باروری زنان تاثر منفی بگذارد.

همچنین اگر در شرق تهران زندگی می کنید می توانید برای درمان عفونت واژن به بهترین متخصص زنان در شرق تهران، دکتر ماندانا اکبری مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *