دکتر ماندانا اکبری / روش های تشخیصی زنان / درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس در 5 دقیقه
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس در 5 دقیقه

گاها بانوان زیادی وجود دارند که ممکن است واژینیسموس را تجربه کرده و در حین روابط جنسی درد زیاد و غیر طبیعی احساس کنند. در مواردی بانوانی که به متخصص زنان مراجعه می‌کنند از اختلال در برقراری رابطه جنسی شکایت داشته و اظهار دارند که گاهی دخول انجام نمی‌شود. حال برای این افراد سوال است که چرا همچین اتفاقی رخ می‌دهد؟ یا روش برطرف سازی واژینیسموس چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به همه جزئیات این عارضه پی برده و برای همیشه از آن رها شوید.

منظور از واژینیسموس چیست؟

عضلات لگن همواره با هر فعالیتی در حال انقباضات و انبساط است اما گاهی این عضلات دچار انقباضاتی غیر طبیعی شده که سبب می‌شود تا دخول انجام نشود و اگر فردی اصرار به انجام این کار داشته باشد، قطعا درد شدیدی را تجربه خواهد کرد که قابل تحمل نیست. این به این معنی نیست که خانم از علاقه‌ای به برقراری رابطه ندارد.خیر! در حقیقت خانم به رابطه جنسی تمایل داشته اما بدلیل انقباضات غیر ارادی، این امر ناممکن می‌شود.

پیشرفت بیماری واژینیسموس

در ابتدا این بیماری مانند سایر بیماری ها خفیف بوده اما باید با احساس کمترین علائم نیز، بهترین متخصص زنان را برگزیده و تحت معاینه ایشان قرار گرفت. این عارضه به طور ناخودآگاه درمان نمی‌شود که فرد تصمیم بگیرد صبر کند تا زمان بگذرد و نمی‌توان رابطه را هر بار برای شریک جنسی ممنوع کرد.

هنگامی که این انقباضات غیر ارادی افزایش می‌یابند، علائمی از جمله تپش قلب، احساس گرمای شدید، تعریق و … در فرد نمایان می‌شود.

واژینیسموس واکنش خودکار بدن به ترس از ورود هر جسم خارجی چه بزرگ چه کوچک (حتی انگشت یا تامپون) به واژن می‌شود. هر زمان که دخول انجام می شود، عضلات واژن خود به خود سفت می شوند و شما کنترلی روی آن ندارید. واژینیسموس لزوماً بر توانایی شما برای برانگیختگی و لذت بردن از سایر انواع تماس جنسی تأثیر نمی گذارد.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس به دو نوع دسته بندی می شود:

واژینیسموس اولیه

زمانی که دخول واژن هرگز انجام نشده است اما این مشکل به وجود آمده است.

واژینیسموس ثانویه

زمانی که دخول واژن یک بار انجام شده، اما دیگر امکان پذیر نیست، به طور بالقوه به دلیل عواملی مانند جراحی زنان یا تروما این اتفاق می افتد. برخی از زنان پس از یائسگی دچار واژینیسموس می شوند. هنگامی که سطح استروژن کاهش می یابد، خشکی واژن و خاصیت ارتجاعی آن، مقاربت را دردناک، استرس زا یا غیرممکن می کند. این امر می تواند منجر به واژینیسموس در برخی از زنان شود.

دیسپارونی

دیسپارونی اصطلاح پزشکی برای مقاربت جنسی دردناک است. اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود.

با این حال، دیسپارونی ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • کیست
 • بیماری التهابی لگن
 • آتروفی واژن

علل واژینیسموس

دلیل قطعی برای واژینیسموس وجود ندارد. این شرایط به موارد زیر مرتبط است:

 • سوء استفاده یا آسیب جنسی در گذشته
 • مقاربت دردناک گذشته
 • عوامل عاطفی

در برخی موارد، هیچ علت مستقیمی نمی توان یافت. برای تشخیص، پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی و تجربیات رابطه جنسی شما سوالاتی می پرسد. این پرسش ها و بررسی سوابق بیمار می توانند به ارائه سرنخ هایی در مورد علت اصلی انقباضات کمک کنند.

نگران درمان نباشید!

بسیاری از خانم ها نگران این نوع  بیماری بوده و تصور دارند که به نوعی بیماری کمیاب دچار شده اند که هیچ درمانی ندارد یا بعضی افراد از این موضوع خجالت کشیده و آن را بیان نمی‌کنند.

باید بدانید که واژینیسموس امروزه شیوع بسیار بالایی داشته و نوعی اختلال جنسی است که روش های درمانی مختلفی دارد.

چرا واژینیسموس در ایران زیاده؟!

واژینیسموس (اختلال جنسی) از بیماری های شایع در ایران است و جالب است بدانید که آمار این بیماری جنسی در ایران بیشتر از سایر کشور ها است. دلیل اصلی این موضع این است که در کشور ایران در هیچ مرحله از زندگی در ارتباط با برقراری رابطه جنسی هیچگونه آموزشی به بانوان و آقایان داده نمی‌شود. همچنین خانواده ها آموزش های لازم و نکات مهم را به فرزندانشان نمی‌دهند.

تشخیص واژینیسموس

برای تشخیص واژینیسموس، پزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند و معاینه لگنی را انجام می دهد. ممکن است لازم باشد پزشک قبل از تمرکز بر درمان واژینیسموس، علل زمینه ‌ای احتمالی مانند عفونت را چک کند. برای تشخیص، فرد باید حداقل به مدت 6 ماه یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد و ناراحتی قابل توجهی را تجربه کند:

 • مشکلات واژن در طول رابطه جنسی
 • درد واژن یا لگن در هنگام مقاربت جنسی یا تلاش برای دخول
 • احساس ترس یا اضطراب در مورد تجربه درد واژینال یا لگن
 • سفت شدن یا منقبض شدن عضلات کف لگن در حین آمیزش جنسی یا تلاش برای دخول

درمان بیماری واژینیسموس

به طور کلی، درمان واژینیسموس با هدف کاهش سفت شدن خودکار عضلات، از بین بردن ترس از درد و رفع هر گونه ترس دیگری که ممکن است با مشکل مرتبط باشد، انجام می شود. برای درمان این بیماری روش های درمانی گوناگونی وجود دارد که بسته به شدت واژینیسموس، نوع آن را انتخاب می‌کنند. در ادامه به برخی از این روش ها خواهیم پرداخت:

درمان دارویی واژینیسموس

برخی از متخصصان زنان برای درمان واژینیسموس و انقباضات غیر ارادی از روش درمان دارویی استفاده می‌کنند. روش های نوین تری نیز برای حل این مشکل وجود دارد.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

در این نوع بیماری یکسری انقباضات کف لگن به طور ناخودآگاه و غیر ارادی برای بانوان ایجاد می‌شود بنابراین همانطور که مشخص است باید عضلات کف لگن را آزاد ساخت. یکی از روش های بسیار کاربردی استفاده از بوتاکس است که بسیار کارساز بوده اما باید حتما توسط بهترین متخصص زنان انجام شود.

بوتاکس در حقیقت نوعی ماده سمی بوده که تقریبا همه افراد با آن آشنایی نسبی دارند. این ماده سبب فلج یا در واقع بی حس شدن عصب یا عضله می‌شود که در فرآیندهای زیبایی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه کنید که تکنیک هایی نطیر تزریق ژل به واژن یا پی آر اف در درمان این بیماری به هیچ عنوان موثر نیست.

اما اکنون برای درمان بیماری استفاده شده و سبب می‌شود عضلات کف لگن کمی بی حرکت شده و رابطه جنسی و دخول به راحتی و به شکل طبیعی انجام شود. درمان این بیماری با بوتاکس، به این معنا نیست که هنگام دخول هیچ انقباضی وجود نداشته باشد، خیر! بلکه به این شکل است که انقباضات لگن هنگام دخول حالت طبیعی داشته و بیشتر از حد نرمال نیست. تزریق بوتاکس برای رفع واژینیسموس، در ناحیه ای خاص از واژن تزریق می‌شود بنابراین حتما بهترین متخصص زنان را انتخاب کنید.

حساسیت زدایی پیشرونده

درمان اصلی برای واژینیسموس حساسیت زدایی پیشرونده است. این درمان شامل قرار دادن آهسته و تدریجی فرد در معرض دخول است. می تواند با تشویق فرد به لمس ناحیه تناسلی تا حد امکان لمس اطراف دهانه واژن بدون ایجاد درد شروع شود. آنها هر روز لمس و مالش را به دهانه واژن نزدیک تر می کنند. هنگامی که آنها بتوانند ناحیه اطراف واژن را لمس کنند، تشویق می شوند که لب های واژن یا لابیاها را لمس کرده و باز کنند. مرحله بعدی قرار دادن انگشت خواهد بود.

زمانی که فرد بتواند این کار را بدون درد انجام دهد، استفاده از گشادکننده پلاستیکی مخروطی شکل را یاد خواهد گرفت. اگر آنها بتوانند این شی را بدون درد وارد کنند، گام بعدی این است که آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارند تا عضلات به فشار عادت کنند. در مرحله بعد، آنها می توانند از یک مخروط بزرگتر استفاده کنند و سپس می توانند به شریک خود آموزش دهند که چگونه آن را اعمال کند.

وقتی فرد احساس می کند به این کار عادت کرده است، می تواند به همسرش اجازه دهد آلت تناسلی خود را نزدیک – اما نه داخل – واژن قرار دهد. هنگامی که آنها با این موضوع کاملاً راحت باشند، زوج می توانند دوباره رابطه جنسی را امتحان کنند.

سایر درمان های واژینیسموس

روش های دیگری که پزشک ممکن است، واژینیسموس را درمان کند عبارتند از:

 • تمرینات کنترل کف لگن: این تمرینات شامل فعالیت های انقباض و آرام سازی عضلات یا تمرینات کگل برای بهبود کنترل عضلات کف لگن است.
 • آموزش و مشاوره: ارائه اطلاعات در مورد آناتومی جنسی می تواند به افراد در درک درد و فرآیندهایی که بدنشان طی می کند کمک کند.
 • بوتاکس: تحقیقات نشان می دهد که بوتاکس ممکن است علائم واژینیسموس را بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتیجه ضروری است.
 • فرکانس رادیویی پالسی (PRF): این یک درمان نسبتاً جدید است که معمولاً برای درد عصبی استفاده می شود.
 • جراحی: این امر بسیار نادر است و معمولاً فقط زمانی ضروری است که مشکلی در واژن وجود داشته باشد که شبیه علائم واژینیسموس است.

از آنجایی که علل واژینیسموس می تواند بسیار چند وجهی باشد، درمان فرد باید بر عوامل فیزیکی و روانی متمرکز باشد. ممکن است یک فرد نیاز به کار با یک درمانگر یا روانپزشک داشته باشد که ممکن است داروهایی را توصیه کند که می تواند مشکلات روانی زمینه ای را درمان کند. هر کسی که نگران علائم مربوط به واژینیسموس است، باید برای ارزیابی به بهترین متخصص زنان مراجعه کند.

دوره تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس

تعداد جلسات لازم برای تزریق بوتاکس در جهت درمان واژینیسموس برای همه خانم ها یکسان نیست و بسته به شرایط هر فرد متفاوت است. گاهی بعضی بانوان با یک بار تزریق بوتاکس برای همیشه درمان می‌شوند اما در بعضی افراد دیگر نیاز است که تزریق بوتاکس بیش از یک بار انجام شود و معمولا به 3 جلسه ختم می‌شود. اگر بانوان عزیز بین جلسات تزریق بوتاکس برای درمان این بیماری به طور خودسرانه وقفه ایجاد نکنند، امکان درمان سریع تر واژینیسموس برای همیشه وجود دارد.

تاثیر بوتاکس در درمان واژینیسموس

متخصصین زنان معمولا از این روش برای کاهش درد و کاهش تنش و انقباضات ماهیچه ای استفاده می‌کنند تا فرد مراجعه کننده، هنگام نزدیکی دچار انقباضات غیر ارادی نشود.

مزایای درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس یکی از روش های قطعی و بدون پیچیدگی می‌باشد که دارای مزایای فوق العاده ای می‌باشد. خانم ها معمولا بعد از این روش درمانی، بهبود در عملکرد رابطه جنسی خود را تجربه می‌کنند که این مورد برایشان رضایت بخش است. در ادامه به برخی دیگر از مزایای درمان واژینیسموس با بوتاکس اشاره خواهیم داشت:

 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • بهبود درد در حین رابطه جنسی
 • جلوگیری  از اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن

میزان هزینه بوتاکس واژن برای واژینیسموس چقدر است؟

یکی از سوالات متداول بانوان برای استفاده از این روش، میزان هزینه آن می‌باشد. در همین ابتدا باید ذکر کنیم که میزان هزینه درمان واژینیسموس با بوتاکس به نوع برند بوتاکس بستگی دارد زیرا همانطور که می‌دانید این ماده دارای انواع برند های مختللف می‌باشد. حال این مسئله مهم است که چه تعداد باری بوتاکس تزریق گردد و برای درمان واژینیسموس چه حجمی لازم باشد.

ماندگاری بوتاکس برای درمان واژینیسموس

مدت زمان ماندگاری و دوام بوتاکس در واقع به نوع رندی بستگی ارد که پزشک یا شما برای انجام این تکنیک انتخاب کرده باشید. بسیاری از برند ها دارای دوام بسیار بالایی هستند در حالی کهبرخی از آن ها نهایت تا 3 ماه ماندگاری دارند. بنابراین برای درمان واژینیسموس خود از بهترین برند بوتاکس استفاده نمایید. ناگفته نماند که میزان شدت واژینیسموس در افراد نیز در ماندگاری این بیماری بی تاثیر نیست.

هر چند ماه باید برای واژینیسموس بوتاکس را تمدید کرد؟

همانطور که می‌دانید ماده تزریقی بوتاکس دارای مدت زمان مشخصی برای ماندگاری می‌باشد که بعد از زمان از بین رفتن اثر آن، باید مجدد تزریق بوتاکس انجام شود. این تکرار فرآیند معمولا باید هر 8 ماه الی 12 ماه انجام شود. ناگفته نماند در موارد بسیار مشاهده شده که خانم ها بعد از یک بار تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس، برای همیشه مشکلشان از بین می‌رود و دیگر علائمی از بیماری مشاهده نمیکنند که نیاز به تزریق مجدد بوتاکس باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *