دکتر ماندانا اکبری / روش های تشخیصی زنان / درمان خشکی واژن با لیزر در تهران
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

درمان خشکی واژن با لیزر در تهران

درمان خشکی واژن با لیزر

خشکی واژن از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد و زنان را به خود درگیر کرده است و خوشبختانه عده زیادی از زنان برای درمان آن اقدام می کنند.راه های مختلفی برای درمان وجود دارد که یکی از این راه ها برای درمان خشکی واژن، لیزر درمانی است.

این روزها خوشبختانه با توجه رشد و گسترش تولید لیزر ها و افزایش کاربری های لیزر، شاهد این هستیم که درمان طیف گسترده ای از بیماری های زنان که درگذشته رویایی بیش نبود امروزه به آسان ترین و پیش پا افتاده ترین درمان ها تبدیل شده است. از جمله مشکلاتی که برای زنان پیش می آید و روند درمانی کاملا ساده و سریعی را دارد خشکی واژن است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

خشکی واژن در زنان در اثر چه عواملی به وجود می آید؟

 • ترشح هورمون استروژن در زنان موجب می شود که واژن و نواحی داخلی و اطراف لابیا ها همواره رطوبتی داشته باشد که این رطوبت از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می کند.( در ادامه به عارضه ها و مشکلاتی که خشکی واژن به همراه می آورد خواهیم پرداخت). ولی ترشح این هورمون بعد از سنین خاصی و نیز دراثر عوامل متعددی کاهش یافته و نتیجه و خروجی مستقیم کاهش استروژن در بدن فرد این است که موجب می شود زنان با مشکلاتی چند مواجه شوند.
 • یائسگی از جمله دلایلی است که بر خشکی واژن تاثیر می گذارد و موجب می شود زنان با مشکلات زیادی مواجه شوند. مشاهده شده است که یک سوم زنانی که یائسه می شوند با مشکل خشکی واژن در گیر هستند و باید برای درمان اقدامات لازم را داشته باشند.
 • از دیگر دلایلی که تاثیر زیادی بر خشک شدن واژن می گذارد مصرف قرص های سرماخوردگی است. البته این نکته را به یاد داشته باشید که این تاثیر موقتی خواهد بود و پس از قطع مصرف قرص ها بدن به حالت عادی خود باز می گردد.
 • مصرف قرص های ضد افسردگی مشاهده شده است که تاثیرات غیر قابل انکاری را بر خشکی واژن می گذارد و پزشکان توصیه دارند اگر قرص هایی این چنینی استفاده می کنید حتما برای رفع مشکل خشکی واژن خود اقدامات لازم را انجام دهید.

خشکی واژن در دوران یائسگی

بسیاری از بانوان در دوران یائسگی احساس خشکی یا درد را در واژن خود داشته که این مشکل در زمان برقراری رابطه جنسی نیز افزایش می‌یابد که باید مورد معاینه و درمان قرار بگیرند. خانم ها معمولا روش‌های درمانی بسیار زیادی را بدون تجویز پزشک برای حل این موضوع بکار می‌گیرند، اما به جای درمان، فقط مقاومت این بیماری را افزایش می‌دهند.

خشکی واژن عارضه‌ای دردناک است زیرا علاوه بر خشکی، نیز واژن به لباس کشیده شده و درد و سوزش را ایجاد می‌کند. به طور کلی در زمان بروز این مشکل باید به متخصص زنان مراجعه تا علت های ایجاد را بررسی و همچنین بهترین گزینه درمان را برای بهبود کامل استفاده کند.

خشکی واژن در دوران بارداری

خشکی واژن در طول دوران بارداری برای بسیاری از خانم ها رخ داده و بعضی افراد بر این تصور هستند که مسئله‌ای طبیعی است. البته شایان ذکر است که خیلی از موارد خشکی ناحیه واژن در بارداری بدلیل تغییرات هورمونی و اختلالات بدن پیش آمده اما ممکن است منشا باکتریایی یا قارچی نیز در بروز این مشکل نقش داشته باشند به همین دلیل بامشاهده علائمی مانند خشکی واژن باید ابتدا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

عفونت باکتریایی: یکی از مهمترین و شایعترین عامل خشکی واژن، عفونت واژن از نوع باکتریایی می‌باشد. در واژن علاوه بر باکتری های مفید، مقداری باکتری غیر مفید هم وجود دارد و اگر توازن تعداد و محیط و … تغییر کند، منجر به بروز این عفونت خواهد شد. خارش، ترشحات رنگ دار، درد، سوزش و بوی نامطبوع واژن از علائم این عفونت هستند.

عفونت قارچی: گاهی در بعضی موارد به دلایل تغییرات هورمونی، ph محیط واژن نیز تغییر یافته و محیط برای رشد عوامل قارچی مساعد می‌شود که سبب خارش شدید واژن در این هنگام است.

ارتباط حساسیت به محصولات بهداشتی و خشکی واژن

گاهی محصولات بهداشتی و شست وشو موجب حساسیت شده و عاملی بر پیدایش خشکی واژن می‌شوند، خصوصا محصولات بهداشتی صابونی یا معطر و حاوی اسانس.

در بعضی موارد، محصول شست و شو دهنده‌ی بهداشتی باعث تغییرات ph محیط واژن شده و واژن را مستعد عفونت قارچی می‌سازد، که خود دلیلی بزرگ برای خشکی واژن است.

خشکی واژن چه مشکلاتی را برای زنان ایجاد می کند؟

رطوبت و مایعی که در اطراف لابیاها وجود دارد نقشی کاملا پررنگ در حفظ سلامت و نیز کیفیت رابطه جنسی دارد ولی متاسفانه زنان بعد از آنکه با مشکل خشکی واژن مواجه شدند در آن هنگام متوجه عمق تاثیری که رطوبت واژن در مکانیسم رفتار جنسی و لذت دارد پی می برند.

از مهم ترین مشکلاتی که خشکی واژن در پی دارد تاثیر مستقیمی است که بر روی رابطه جنسی زنان می گذارد و اجازه نمی دهد زنان همچون گذشته لذت و کیفیت رابطه جنسی را تجربه کنند. زیرا که رطوبتی که در واژن خانم ها وجود دارد باعث می شود که رفتار های جنسی با سهولت بیشتری انجام شود و همین  سهولت تاثیر مستقیمی بر لذت زنان دارد. زمانی که واژن با خشکی مواجه می شود درد هایی را متوجه زنان می کند که همین درد ها مانعی بر سر راه احساس لذت می شوند.

این مطلب را بخوانید: تزریق چربی به واژن

تشخیص خشکی واژن

به طور کلی بانوان برای مشکلاتی از این قبیل به متخصص زنان مراجعه تا مراحل بررسی علت، تشخیص و درمان و مراقبت‌ها نیز صورت گیرد.

در ابتدا شخص بیمار، خود همه حالات و علائمی که تجربه کرده است را بیان خواهد کرد و سپس آزمایشات لازم انجام می‌شود.

 • آزمایش ادرار
 • آزمایش PH ناحیه وازن
 • معاینات لگن

چه زمانی برای درمان به پزشک مراجعه کنیم؟

اغلب با اینکه خشکی واژن، عارضه‌ای مهم و خطرساز است، خانم ها آن را جدی نگرفته و در صدد درمان تلاش نمی‌کنند. توجه داشته باشید، هنگامی که هر گونه علائم سوزش، خارش و حتی ترشحات ناگهانی غیر طبیعی را تجربه کردید، بدون هدر دادن زمان به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده تا علت تشخیص و مناسب ترین گزینه درمان استفاده شود.

درمان خشکی واژن

راه های درمان خشکی واژن چیست؟

 خوش بختانه این نوید را باید به زنانی که با خشکی واژن مواجه اند بدهیم که درمان های زیادی برای این مشکل وجود دارد و تا حد زیادی پاسخ می دهد.

راه های درمانی از این قرارند:

 • دوش واژینال
 • لیزر درمانی
 • استفاده از لباس هایی که تمیز باشند و هیچ گونه پلاستیکی در بافت آنها بکار نرفته باشد
 • استفاده از دستمال کاغذی بدون بو

درمان خشکی واژن از طریق لیزر چگونه انجام می شود؟

 لیزر مونالیزاتاچ می تواند بر درمان خشکی واژن تاثیر به سزایی داشته باشد و با اقداماتی که از سوی پزشکان انجام می شود این امر کاملا به سهولت قابل انجام است. در واقع اشعه لیزر تا پنج دقیقه روی محل باقی می ماندو باعث می شود این موضوع به طور کلی حل و رفع شود. خوش بختانه تاثیری که لیزر ها روی بافت لابیا ها و واژن خانم ها می گذارد از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

 درمان خشکی واژن با لیزر چه مزایایی دارد؟

 از جمله مزایایی که این روش درمانی دارد بی خطر و بدون عارضه بودن لیزر درمانی است.

 • بدون درد و هیچ گونه ناراحتی ای این اقدام قابل انجام است.
 • لیزر درمانی برای خشکی واژن در کمتر از پنج دقیقه انجام می شود.
 • این روش درمانی جزء روش هایی است که به نوعی سرپایی محسوب می شود و نیازی به بستری شدن وجود ندارد.
دکتر ماندانا اکبری جراح زیبایی زنان، جراح و متخصص زنان در شرق تهران هستند، جهت ارتباط با دکتر ماندانا اکبری با شماره 22584154 و 09104614433 تماس گرفته و یا به آدرس : تهران پاسداران بوستان نهم ساختمان مهرگان طبقه 2 واحد10 مراجعه کنید و اینستاگرام دکتر اکبری را دنبال کنید.

 

 درمان آتروفی واژن با لیزر چه عارضه هایی دارد؟

 واقعیتی که وجود دارد این است که لیزر درمانی هیچ گونه عارضه ای را برای بیمار ندارد. حداقل می توان گفت تا کنون هیچ مشکل و عارضه ای گزارش نشده است و زنان توانسته اند با موفقیت و رضایتمندی زیادی مراحل درمانی را پشت سر بگذارند و نتیجه دلخواه خود را کسب کنند.

نتیجه گیری

در انتها امید است که تمامی اطلاعات ارائه شده بتواند مورد استفاده عزیزان وسروران باشد تا بتوانند با بکاریگیری روش لیزر درمانی برای رفع خشکی واژن بالاترین نتیجه دهی را شاهد باشند تا از عارضه های خشکی واژن در امان بمانند.خوشبختانه این روزها زنان در نتیجه آگاهی و دغدغه مندی ای که ایجاد شده است از راه های مختلفی برای درمان مشکلات خود استفاده می کنند و تا حد زیادی از روش های نوین پزشکی رضایتمندی کامل را دارند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *