دکتر ماندانا اکبری / بارداری / درمان استریای بارداری با لیزر
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

درمان استریای بارداری با لیزر

درمان استریای بارداری

استریا همان ترک های پوستی است که به دلیل تغییرات هورمونی و رشد اندام ها در دوران بلوغ یا چاقی های سریع اتفاق می افتد و عموما روی سینه، باسن، بازو، شکم و… ایجاد می شود استریا در ابتدا قرمز کمرنگ یا صورتی است و به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهد. از جمله تغییرات مهم در بارداری ایجاد استریا در سه ماه آخر حاملگی است. در این مقاله به شرح امکان پیشگیری از استریا و راه درمان استریای بارداری پرداخته می شود.

علت استریای بارداری

بارداری یکی از مراحل مهم در زندگی زنان تلقی می شود که بدن از لحاظ جسمی دچار تحولات فیزیولوژیک و ساختاری جهت سازگاری با شرایط جدید می گردد.

زمانی که پوست تحت اثر نیرویی قرار گرفته و دچار کشیدگی می شود کلاژن های بافت لایه دوم پوست (درم ) آسیب می بیند و این کشش باعث ایجاد ترک های طولی روی پوست می شود. بزرگ شدن اندام های بدن در مدت زمان کوتاه نیز باعث بروز استریا می شود البته این تنها عامل ایجاد استریا نیست و در افرادی که مبتلا به کوشینگ هستند یا تحت درمان با دارو های استروئیدی موضعی برای مدت طولانی قرار دارند نیز استریا ایجاد می شود.

پیشگیری از استریای بارداری

برای پیشگیری از استریای بارداری، پزشک کرم و پماد هایی تجویز می کند که حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین A می باشد و با تامین رطوبت لازم برای پوست از استریای بارداری جلوگیری می کند.

روش درمان استریای بارداری

استریای بارداری یکی از مشکلات زیبایی برای زنان است که پس از زایمان به یادگار می ماند و با روش های متفاوتی قابل رفع و بهبودی می باشد. اگر پیشگیری های زمان بارداری نتواند مانع از بروز استریا روی سطح شکم شود در مراحل ابتدایی و ضعیف این عارضه، پزشک با تجویز دارو، استریا را بهبود می دهد.

اما در مواردی که عارضه عمیق تر و گسترده تر است با در نظر گرفتن سلامت عمومی شخص، عموما از روش لیزر درمانی یا کربوکسی تراپی استفاده می شود.

درمان استریای بارداری با کربوکسی تراپی

اساس کار کربوکسی تراپی استفاده از گاز کربن دی کسید است امروزه برای کاهش چربی های موضعی، رفع چین و چروک های پوست یا جای آکنه و جوش از گاز کربن دی اکسید استفاده می شود و گاهی درمانی برای برخی بیماری های قلبی و عروقی نیز محسوب می شود.

برای درمان استریای بارداری با روش کربوکسی تراپی، سوزن های باریک مخصوصی حاوی مقدار کنترل شده ای گاز کربن دی اکسید با سرعت تنظیمی تحت نظر پزشک به منطقه ی مورد تزریق می شود.

در نتیجه تراکم گاز کربن دی اکسید در بافت سلولی افزایش می یابد و جریان خون به قصد اکسیژن رسانی و دفع کربن دی اکسید اضافی که به عنوان ماده ای سمی برای سلول شناسایی شده است در بافت افزایش می یابد و ضمن بالا رفتن گردش خون، تغذیه سلول ها، رشد و ترمیم کلاژن ها و الاستین بافت پوست اتفاق می افتد و استریای پوست را بهبود می دهد.

موارد منع استفاده از کربوکسی تراپی برای درمان استریای بارداری

روش کربوکسی تراپی برای بیماران قلبی حاد و غیر قابل درمان، زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی به نوزاد به سر می برند، افراد دارای عفونت های پوستی یا سابقه فشار خون بالا مناسب نمی باشد.

دکتر ماندانا اکبری جراح زیبایی زنان، جراح و متخصص زنان در شرق تهران هستند، جهت ارتباط با دکتر ماندانا اکبری با شماره 22584154 و 09104614433 تماس گرفته و یا به آدرس : تهران پاسداران بوستان نهم ساختمان مهرگان طبقه 2 واحد10 مراجعه کنید و اینستاگرام دکتر اکبری را دنبال کنید.

درمان استریای بارداری با لیزر

درمان استریای بارداری ممکن است در مراحل اول از طریق تجویز داروهایی تحت نظر پزشک بهبود یابد، اما در مواقعی که گسترده شده باشد امکان درمان از طریق دارو وجود ندارد و از تکنولوژی لیزر درمانی استفاده می شود. لیزر درمانی و RF  برای رفع استریای بارداری روشی موثر است که رضایت بیماران را به همراه دارد.

در نتیجه یکی از عوارض بارداری ابتلا به استریا است که معمولا به صورت ترک هایی طولی روی سطح شکم و پهلو بروز می کند علت اصلی آن بزرگ شدن شکم در بارداری و کشیدگی پوست است که به دلیل آسیب به کلاژن های لایه ی درم پوست ایجاد می شود. می توان با مرطوب نگه داشتن پوست شکم و پهلو و تامین ویتامین های لازم جهت ترمیم به حد قابل توجهی از ایجاد استریای بارداری جلوگیری کرد. درکل برای رفع مشکلی که زیبایی زنان را مختل می کند می توان از روش هایی مانند کربوکسی تراپی یا لیزر درمانی به تشخیص پزشک، استفاده کرد. برای درمان استریای بارداری به مطب دکتر ماندانا اکبری مراجعه نمایید تا با بررسی وضعیت و میزان گستردگی این عارضه تحت درمان مناسب واقع شوید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *