دکتر ماندانا اکبری / روش های تشخیصی زنان / علل بروز خارش واژن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علل بروز خارش واژن چیست؟

به طور کلی ممکن است که اغلب زنان بر اثر عوامل مختلف دچار احساس خارش و سوزش در ناحیه واژن و دستگاه تناسلی خود شوند و این موضوع همواره برای آنها آزر دهنده باشد.
می توان گفت که خارش واژن همواره می تواند بر اثر برخی بیماری ها به وجود بیاید و اگر درمان نشود، می تواند مشکلات جدی را در دستگاه تناسلی زنان ایجاد کند. در حقیقت خارش واژن می تواند بسیار آزار دهنده باشد و به طور مداوم ادامه داشته باشد.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص خارش واژن و دلایل بروز آن و همچنین نحوه درمان ان به شما بگوییم.

خارش واژن

خارش واژن

می توان گفت که احساس خارش در هر ناحیه از بدن می تواند بسیار آزار دهنده باشد و در حقیقت اگر که این خارش در ناحیه تناسلی زنان باشد آزار دهنده تر است و می تواند نشانه بروز بیماری، عفونت واژن  و برخی مشکلات در ناحیه دستگاه تناسلی زنان باشد. در حقیقت خارش واژن بر اثر عواملی مختلف رخ می دهد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

لازم به ذکر است که برای اینکه ازعلت دقیق خارش واژن مطلع شوید باید به یک پزبشک متخصص زنان مراجعه کنید.

علل بروز خارش واژن چیست؟

اغلب همان طور گفته شد عوامل مختلفی در بروز خارش ناحیه واژینال موثر هستند که عدم درمان آنها می تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی شود.

همچنین لازم است بدانید که اگر خارش به طور مداوم و همراه با ترشحات پنیری باشد باید حتما به پزشک مراجعه کنید و روند درمانی را آغاز کنید.

عفونت قارچی

در حقیقت می توان گفت که یکی از اصلی ترین دلایل بروز خارش واژن می تواند عفونت قارچی باشد.

به طور کلی عفونت قارچی در واژن موجب رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدا می شود و همواره با ترشحاتی بد بو و پنیری شکل، سوزش و خارش همراه است و عدم درمان آن می تواند موجب بروز مشکلاتی جدی شود.

یائسگی

یائسگی  و نزدیک بودن به دوران یائسگی می تواند باعث خشکی واژن شود و با خارش ناحیه واژینال همراه باشد و مشکلاتی برای فرد ایجاد کند.

بیماری های مقاربتی

همچنین برخی بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی نیز می توانند منجر به بروز خارش و سوزش واژن شوند و  فرد را با مشکلاتی مواجه کنند که برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

واژینوز باکتری

به طور کلی می توان گفنت که واژینوز باکتری یکی از شایع ترین بیماری های ناحیه دستگاه تناسلی زنان است و اغلب با ترشحات بد بو، سوزش و خارش همراه است و می تواند یکی از دلایل بروز خارش واژن وجود این بیماری باشد.

همچنین لازم به ذکر است که این بیماری اغلب بر اثر رشد بیش از حد باکتری در ناحیه دستگاه تناسلی و واژن به وجود می آید و باعث بهم خوردن میزان پی اچ واژن شده و در نتیجه خارش و سوزش را به دنبال دارد.

مصرف برخی مواد شیمیایی

مصرف برخی مواد شیمیایی در ناحیه واژن و شستشوی بیش از حد با آنها نیز می تواند منجر به بهم خوردن تعادل پی اچ ناحیه واژن شده و خارش و سوزش در این ناحیه را به دنبال داشته باشد.

همچنین ممکن است که فرد به مواد شیمیایی حساسیت داشته باشد و مصرف آنها موجب تحریک آن ناحیه شده و خارش را به دنبال خود داشته باشد.

روش های پیشگیری از خارش واژن

اغلب استفاده از برخی روش ها برای پیشگیری از خارش واژن، برای کسانی که اغلب مواقع دچار این مشکل می شوند، می تواند بسیار موثر باشد.

همچنین رعایت مواردی که در ادامه می گوییم میتواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

برخی از روش های پیشگیری عبارتند از:

استفاده از لباس زیر نخی

استفاده از لباس زیر نخی و سایز مناسب می تواند بسیار در پیشگیری از خارش واژن و بروز بیماری های واژینال موثر است.

برای پیشگیری از خارش واژن و بروز بیماری ها از لباس های زیر نخی که تنگ نباشند استفاده کنید.

تعویض روزانه لباس زیر

همچنین تعویض روزانه لباس زیر می تواند در جلوگیری و بروز بیماری ها و خارش واژن بسیار موثر است.

عدم استفاده از دوش واژینال

برای پیشگیری از بروز خارش واژن به هیچ عنوان از دوش واژینال استفاده نکنید؛ زیرا که دوش واژینال موجب از بین رفتن باکتری های مفید واژن شده و خشکی و کاهش پی اچ واژن را به همراه خواهد داشت. این مسئله همواره می تواند موجب بروز بیماری های واژینال و خارش واژن شود.

عدم استفاده از صابون برای شستشوی واژن

صابون موجب از بین رفتن باکتری های مفید واژن می شود و خارش را به همراه دارد.

نحوه صحیح شستشوی ناحیه تناسلی

همچنین نحوه صحیح شستشوی ناحیه تناسلی بسیار می تواند در بروز بیماری های واژینال و خارش واژن موثر باشد.

در حقیقت نحوه شستشوی ناحیه تناسلی از جلو به عقب باشد و اگر بر خلاف این باشد باعث انتشار باکتری های مقعد به واژن می شود و بروز بیماری های واژینال را به همراه دارد.

عدم استفاده از عطر ها بر روی این ناحیه

همچنین به هیچ وجه از عطر ها بر روی این ناحیه استفاده نشود؛ زیرا که مصرف عطر بر روی این ناحیه می تواند باعث بروز حساسیت شود.

نحوه درمان خارش واژن

به طور کلی می توان گفت که اگر خارش واژن همواره به صورت مداوم بود و با درد، سوزش و ترشحات پنیری همراه بود لازم است که حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

متخصص زنان با معاینه و انجام برخی آزمایش ها به تشخیص علت دقیق خارش واژن می پردازد و بسته به نوع بیماری و شرایط فرد درمان های گوناگونی مانند مصرف دارو را توصیه می کند.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =