دکتر ماندانا اکبری / جوانسازی واژن / تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی)
مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه

تنگ کردن واژن (واژینوپلاستی)

واژینوپلاستی یا عمل تنگ کردن واژن طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. افزایش سن از دیرباز برای بانوان معضلی بزرگ بشمار رفته که بر کاهش زیبایی همه اندام های بدن نیز تاثیرگذار است. یکی از اندام های بدن بانوان که برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است، ناحیه تناسلی می‌باشد. در ارتباط با دستگاه تناسلی باید ذکر کرد که علاوه بر از بین رفتن زیبایی و تقارن ظاهر واژن، این ناحیه به دلیل روابط جنسی با گذشت زمان دچار گشادی واژن می‌شود که باید با واژینوپلاستی درمان گردد.

روش های گوناگونی برای تنگ کردن واژن وجود دارد که هر کدام را بر اساس کاربرد، مزایا و معایب آن مورد استفاده قرار می گیرند، اما همه ی آن ها به یک منظور انجام می شود آن هم این است که شادابی و طراوت را به زندگی خانم ها ببخشد.
هر خانمی در پی تحولاتی که در زندگی خود تجربه می کند، می تواند افتادگی و گشادی واژن را نیز تجربه کند که این مسئله اغلب می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس در زندگی جنسی و زناشویی آنها شود.
در واقع  ساختار فیزیولوژیکی بدن خانم ها و هم چنین ناحیه تناسلی شان که بسیار حساس و حائز اهمیت اند از آن جهت که واسطه خلقت و تولد یک انسان هستند، پس اگر کوچک ترین آسیبی به آن برسد می تواند خسارات جبران ناپذیری را وارد کند و خانم را از زنانگی و مادر شدن ساقط می کند.
در ادامه به برخی از رایج ترین روش های رفع گشادی واژن می پردازیم که این روز ها بیشتر مورد استقبال اکثر خانم ها قرار می گیرند و هم چنین مزایای بیشتری نبست به سایر روش ها دارند پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

همان طور که گفته شد ممکن است بر اثر عوامل مختلف نظیر افزایش سن، بارداری زایمان، مقاربت متعدد و عوامل ژنتیکی ناحیه تناسلی و واژن زنان دچار شلی و افتادگی شود و این مسئله در زندگی جنسی و زناشویی آنها تاثیراتی منفی بگذارد.

در حقیقت این عوامل بر بافت ناحیه واژن و کلاژن سازی آن تاثیر بگذارد و موجب شود که بافت این ناحیه از حالت طبیعی خود خارج شود. این مسئله می تواند موجب نارضایتی فرد در هنگام مقاربت و تماس جنسی شود.

عمل تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی به یکی از روش های جوانسازی واژن اطلاق داده می شود که دهانه واژن را با روش های گوناگونی تنگ و بسته تر می کنند تا حین انجام رابطه جنسی اصطکاک بیشتری ایجاد شود و زن و مرد نیز از لذت بیشتری برخوردار شوند.

جوانسازی واژن برای افرادی که خواهان بازنگری زیبایی واژن بعد از زایمان ،کاهش وزن ، افزایش سن یا آسیب به ساختارهای تناسلی هستند ، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری را به همراه دارد.

بهترین متخصص زنان برای واژینوپلاستی

امروزه زیبایی مختص به اندام های خاصی در بدن نمی‌باشد و حتی در ناحیه واژن هم مورد اهمیت قرار می‌گیرد. واژه واژینوپلاستی به جراحی های زیبایی بر ناحیه واژن اختصاص داده شده است. معمولا جراحی های زیبایی واژن برای دریافت نتیجه مثبت جوانسازی به کار می‌رود. واژینوپلاستی در حقیقت روشی است که هدف آن “سفت و تنگ کردن” واژن است که در اثر زایمان یا پیری واژن شل و گشاد شده است.

کاربرد عمل تنگ کردن واژن

بر خلاف باور عموم مردم که فکر می کنند عمل های زیبایی واژن صرفاٌ به جنبه زیبایی اختصاص داشته، عمل تنگ کردن واژن علاوه بر جنبه زیبایی و جوانسازی ظاهری واژن، کاربرد درمانی نیز دارد که می تواند به بهبود عملکرد جنسی خانم ها، رفع بی اختیاری ادراری، منجر شود.

لازم به ذکر است که جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی همواره یکی از موثر ترین روش های تنگ کردن و رفع گشادی و شلی واژن است و می تواند در زندگی جنسی افراد بسیار تاثیر گذار باشد و موجب رضایت افراد از تماس جنسی شود.

جراحی واژینوپلاستی به منظور کوچک کردن لوله واژینال با قطر بزرگ انجام می شود و در طی آن به کوچک کردن قطر لوله واژینال پرداخته می شود.

رابطه جنسی بعد از واژینوپلاستی

همانطور که ذکر شد، دهانه و کانال واژن در عمل زیبایی واژینوپلاستی تنگ سازی می‌شود. از بین رفتن گشادی واژن باعث شده تا کیفیت رابطه جنسی و مقاربت افزایش یابد. بنابراین افرادی که دیر به ارگاسم می‌رسند و یا شریک جنسی آن ها از کیفیت رابطه شکایت دارد، می‌توانند با استفاده از واژینوپلاستی عضلات واژن را تقویت و سایز دهانه واژن را تنگ و به طور کلی تعادل خوبی در رابطه جنسی خود ایجاد کنند.

نحوه جراحی تنگ کردن واژن

این جراحی یک جراحی به نسبت آسان است و یک الی دو ساعت به طول می انجامد. لازم است بدانید که که همواره واژینوپلاستی یا همان عمل تنگ کردن واژن با استفاده از بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می شود. در طی این جراحی کل بافت ناحیه واژن از قسمت جلویی تا قسمت پشتی باز شده و بر روی آن  زیرسازی انجام می گردد. در این جراحی با برداشت بافت اضافه و زدن بخیه های حمایتی به تنگ کردن واژن پرداخته می شود.

در برخی از موارد ممکن است که بافت اضافی در این ناحیه بیشتر باشد که در این صورت پزشک متخصص زنان به برداشت بافت اضافه از سمت لوله واژینال می پردازد و در اخر نیز بافت را بخیه می زند.

ممکن است پس از جراحی واژینوپلاستی در هفته اول فرد بروز ترشح هایی را مشاهده کند که جای نگرانی نیست و دلیل این ترشح ها وجود نخ بخیه و ترمیم بافت واژن است.

واژینوپلاستی

ماهیت عمل جراحی واژینوپلاستی چگونه است؟

ماهیت جراحی جوانسازی واژن اینگونه است که، درواقع ماهیچه پشتی واژن، کوتاه و به طور کلی با بخیه به هم متصل می شود. پوست های بوجود آمده اضافی واژن برداشته شده که این عمل باعث سفت و تنگ شدن ماهیچه های واژن و بافت نرم اطراف واژن می شود.

آیا تنگ کردن واژن همراه با زایمان امکان پذیر است؟

یکی از مواردی که باید بدانید این است که انجام این جراحی همراه با زایمان طبیعی و زایمان سزارین امکان پذیر نیست و نباید این عمل در حین زایمان صورت گیرد. زیرا که در طی زایمان ناحیه واژن بسیار ملتهب است و جریان خون در این ناحیه بسیار زیاد است به همین دلیل نیز به هیچ وجه نباید همراه با زایمان انجام شود.

اما پس از گذشت چندماه از زایمان فرد می تواند اقدام به جراحی واژینوپلاستی کند و انجام این جراحی پس از زایمان و در دوران شیردهی بلامانع است.

عمل همزمان واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

یکی از مزیت های عمل واژینوپلاستی این است که می‌توان همزمان با لابیاپلاستی یا حتی تزریق ژل به نقطه جی انجام شود. البته باید در نظر داشت که زمان عمل و طول گذراندن دوره نقاهت نیز افزایش می‌یابد اما با انجام این دو روش به صورت همزمان در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

کدام روش را انتخاب کنیم؟ واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی؟

برای اینکه بتوانید یکی از این روش های عمل زیبایی وازن را انتخاب کنید، باید از انتظارات خود برای پزشک متخصص زنان بازگو کنید. در برخی موارد فرد با مراجعه به بهترین متخصص زنان فقط از چروک یا چین و چروک ظاهر لابیا خود شکایت دارد که در این صورت پزشک تصمیم به لابیاپلاستی خواهد گرفت. اما در اکثر موارد به دلیل داشتن رابطه های جنسی متعدد ممکن است خانم دچار گشادی واژن شده باشد که این مسئله اختلالاتی در رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم ایجاد خواهد کرد. گاهی در هنگام زایمان طبیعی، واژن آسیب دیده که باید ترمیم شود. در همه این موارد و بسیاری موارد دیگرمتخصص زنان، واژینوپلاستی را انجام می‌دهد. در صورتی که خود شخص علاقمند باشد، پزشک هر دو عمل زیبایی واژن را در یک زمان انجام خواهد داد.

برای اینکه بهترین روش را میان لابیاپلاستی و واژینوپلاستی برای خود برگزینید، ابتدائا لازم است که تفاوت های این دو روش را کاملا دانسته و درک کنید.

نکته ای مهم در رابطه با عمل واژینوپلاستی

مهمترین و اساسی ترین توصیه برای خانم هایی که به تنگ کردن واژن علاقمند هستند:  آشکارا و بدون رمز با پزشک خود در مورد احساسات و نگرانی های خود در مورد اندام تناسلی خود ، و همچنین انتظارات خود از جراحی و گزینه های احتمالی غیر جراحی صحبت کنید.

مشاوره می تواند مسائل مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس جنسی را برطرف کند اما در نظر داشته باشید که انتظارات واقعی داشته باشید و خیالات را از ذهن و تصورات خود دور کنید.

تفاوت واژینوپلاستی با لابیاپلاستی

 1. واژینوپلاستی در واقع تغییراتی در درون ناحیه وازن می‌باشد اما لابیاپلاستی هیچ ارتباطی به ناحیه درونی واژن نداشته و فقط سبب زیبایی و مرتب شدن لبه های بیرونی واژن می‌شود.
 2. در عمل واژینوپلاستی، تنگ سازی در واژن انجام شده اما در لابیاپلاستی، لابیاها را متقارن و کوچک می‌سازند.
 3. واژینوپلاستی سبب از بین رفتن گشادی واژن خواهد شد بنابراین میل جنسی را هم در آقایان و هم بانوان نیز افزایش می‌دهد. بهبود لابیا در لابیاپلاستی هیچگونه تاثیری در افزایش یا کاهش میل جنسی نداشته و فقط ظاهر واژن را مرتب می‌سازد.

شما هرگز انجام ندهید :

واژینوپلاستی برای این دسته از افراد توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌کنیم که از انجام عمل زیبایی واژن موقتا صرف نظر کنند.

 • خانم های باردار
 • افراد مبتلا به بیماری خاص
 • بانوانی که قصد زایمان طبیعی دارند.
 • افراد حساس به مواد بی حسی یا بیهوشی
 • خانم هایی که قصد بارداری دارند.
 • افرادی که دارای ایمنی بسیار پایین هستند.

برای تقویت و سفت شدن واژن چه غذاهایی مصرف کنیم؟

جالب است بدانید برخی مواد غذایی بر تقویت عضلات واژن تاثیرگذار هستند. خانم ها باید رژیم غذایی خود را بهبود بخشند و مواد غذایی انار،سویا،هویج، توت و مواردی این چنینی را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

شب قبل از جراحی واژینوپلاستی

بانوان توجه داشته باشند یکی از مهمترین مواردی که باید رعایت شود این است که روده ها باید قبل از انجام این عمل زیبایی خالی و تمیز باشد بنابراین تا حد امکان بهتر است روز قبل به جای غذاهای سنگین از مایعات استفاده شود.

دو هفته بعد از واژینوپلاستی

جراحی زیبایی واژن دوران نقاهت طولانی ندارد اما مستلزم مراقبت هایی نیز می‌باشد که به برخی از موارد اشاره خواهیم کرد:

 • برای انجام فعالیت های روزمره 48 ساعت صبر کنید.
 • در این جراحی از بخیه های جذبی استفاده می‌کنند که باید دقت فرمایید همیشه تمیز و خشک نگه داشته باشید.
 • لباس زیر باید مرتب تعویض گردد و ناحیه واژن تمیز نگه داشته شود.
 • به مدت یک ماه از برقراری رابطه جنسی خودداری فرمایید.
 • اجسام سنگین از زمین بلند نکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش های باشگاهی، استخر و … بپرهیزید.
 • برنامه غذایی خود را طوری برنامه ریزی کنید که شک را دچار یبوست نکند.
 • اگر احساس خارش داشتید، نگران نباشید زیرا تنها دلیل این مسئله روند بهبود زخم است.
 • تا یک هفته مراقب دمای آب برای استحمام خود باشید زیرا آب گرم مناسب نمی‌باشد. روز استحمام پس از این عمل زیبایی واژن را نیز بهترین متخصص زنان برای واژینوپلاستی تعیین خواهد کرد.

معایب عمل تنگ کردن واژن

پس از نام بردن این همه مزایای این عمل که برای خانم ها به همراه دارد، جای آن دارد که به معایب آن نیز اشاره کنیم. هر عملی، خصوصاٌ به صورت جراحی خالی از عوارض نیست و می تواند عوارضی به طور موقت برای عده ای انگشت شمار ایجاد شود که اگر به توصیه پزشک عمل کنند چنین اتفاق ناگواری برای شان رقم نخواهد خورد.

اگر از خدمات بهترین جراح زیبایی زنان بهره مند شوند، دیگر به ندرت و در شرایط خاص دچار عوارض جانبی عمل تنگ کردن واژن می شوند. مراقبت های قبل و بعد از عمل که برخی از متخصصین معتقدند رکن اساسی موفقیت آمیز بودن هر عمل جراحی است را باید جدی گرفت و هر کدام را درست و به جا رعایت کرد.

این عوارض احتمالی عبارت اند از:

 • عفونت در مواردی که مراقبت های بعد را نادیده می‌گیرند.
 • احساس درد در ناحیه لگن، قسمت تحتانی شکم
 • تورم خفیف در ناحیه
 • درد تا دو روز پس از جراحی در بعضی افرد
 • کبودی

به شما این اطمینان را می دهیم که جای هیچ نگرانی نیست اگر به موارد فوق توجه کرده باشید و به دستوراتی که پزشک به شما داده است عمل کرده باشید چنین عوارضی دامن گیرتان نخواهد بود.

کاندیدای مناسب برای واژینوپلاستی

به طور کلی همه افرادی که تاکنون رابطه جنسی داشته اند می‌توانند از این روش بهره ببرند اما برای بسیاری از افراد جزو کارهای ضروری بشمار می‌رود.

 • افرادی که میانسال هستند.
 • افرادی که زایمان طبیعی انجام داده اند.
 • بانوانی که به گشادی واژن دچار هستند.
 • بانوان دارای شلی واژن
 • عدم اعتماد بنفس و نارضایتی از این مشکل
 • خانم هایی که دیر به ارگاسم می‌رسند.
 • خانم هایی که دچار عفونت های واژن می‌شوند.

مراقبت های بعد از عمل تنگ کردن واژن

پس از عمل تنگ کردن واژن جهت جلوگیری از بروز هرگونه عوارض و یافتن نتیجه ای مطلوب می بایست به انجام برخی اقدامات و رعایت توصیه های پزشک پرداخت.

 • استراحت به مدت یک هفته
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • انجام رابطه جنسی به مدت 2 ماه پس از جراحی ممنوع است.
 • مصرف آنتی بویتیک های تجویز شده توسط پزشک
 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و به میزان کافی آب بنوشید.
 • از وارد کردن فشار به عضلات کف لگن خودداری نماید.

واژینوپلاستی

هزینه عمل تنگ کردن واژن

به طور کلی جراحی های زیبایی دارای قیمت واحد و مشخصی نیستند. برخی عوامل بر تعیین هزینه عمل های زیبایی در هر رده ای تاثیرگذار است که اکنون ذکر خواهیم کرد:

عواملی مانند متریال بکار رفته، مهارت پزشک، هزینه دستمزد و مکان انتخابی برای جراحی و نیز در میزان کل هزینه تاثیرگذار می‌باشد.

میزان مهارت و تجربه بهترین متخصص زنان در واژینوپلاستی بر هزینه این جراحی زیبایی تاثیرگذار است. این نوع عمل زیبایی واژن دارای حساسیت بالایی بوده بنابراین نباید برای انتخاب بهترین جراح مناسب فقط به هزینه دقت فرمایید.

نتیجه گیری

همانطور که قبل از انجام هر کاری کمی تحقیق و پرس و جو می کنیم برای انجام چنین عملی که در ناحیه حساسی از بدن انجام می شود نیز باید تحقیق کرد، یکی از منابع قابل اطمینان و علمی نیز همین فضای وب سایت های پزشکان معتبری است که با کوشش فراوان سعی کرده اند این صفحات را سرپا نگه دارند و بتوانند در جهت سطح آگاهی های عمومی موثر واقع شوند.

پیش از اقدام به عمل جراح یزیبایی زنان می توانید از متخصصین کارآمد این حوزه مشاوره ای دریافت کنید و تا سوالات موجود در ذهن تان پرسیده شود و رفع ابهام در خصوص چگونگی، مزایا، معایب، کاربرد این عمل صورت بگیرد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *