دکتر ماندانا اکبری / جوانسازی واژن / تاثیر تزریق پی آر اف بر ناحیه تناسلی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تاثیر تزریق پی آر اف بر ناحیه تناسلی

یکی از مسائلی که همواره برای بانوان از اهمیت بسیار برخوردار است زیبایی ناحیه تناسلی می‌باشد. همانطور که می‌دانید با افزایش سن میزان کلاژن در سطح پوست حتی در پوست ناحیه تناسلی نیز کاهش یافته و نازیبایی و افتادگی ها به علاوه همراه با تیرگی در این ناحیه رخ می‌دهد. یکی از رویاهای بانوان در واقع حفظ سلامت و جوانی این ناحیه می‌باشد که حال برای این موضوع از تکنیک تزریق پی آر اف به واژن استفاده می‌کنند.

پی آر اف

پی آر اف چیست و به چه منظور استفاده می‌شود؟

پی آر اف در واقع مخفف فیبرین غنی از پلاکت می‌باشد که دارای پلاکت، فاکتور رشد و سلول های کمک کننده به جوانسازی پوست، ترمیم زخم، افزایش کلاژن سازی و روشن کننده می‌باشد. پی آر اف تمامی این فاکتورها را تقویت ساخته و این اثر بخشی را تا مدت ده روز افزایش می‌دهد و این نکته قابل توجه است که پی آر اف مزایا و نتایج ماندگارتری را نسبت به سایر روش ها مانند پی آر پی به همراه خواهد داشت. بهتر است برای انجام این کار حتما به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید.

مزایای استفاده از PRF

این روش دارای مزایای بسیار زیادی میان تکنیک های این چنینی است که به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم داشت:

 • روشن و سفید کننده
 • افزایش گردش خون
 • محدودیت سنی ندارد.
 • از بین بردن چروک های سطحی
 • افزایش جوانسازی ناحیه تناسلی
 • افزایش کلاژن سازی
 • رفع افتادگی پوست واژن
 • کاهش منافذ موجود در سطح پوست
 • کاهش رنگدانه های تیره در ناحیه واژن

شباهت تکنیک PRF با PRP

این روش از نظر عملکرد با پی آر پی بسیار مشابه بوده و حتی تاثیراتی که از آن حاصل می‌شود، به این تکنیک بسیار شباهت دارد. مزایایی که تکنیک پی آر اف نسبت به پی آر پی داشته بسیار ماندگارتر است. این روش کلاژن سازی را تا میزان بسیاری بهبود داده و پلاکت ها را نسبت به prp بسیار مقاوم تر می‌سازد. PRF موجب بهبود سریع بافت می‌شود. هر دوی این تکنیک به نمونه خون فرد مراجعه کننده نیاز دارد. این دو روش درمانی و زیبایی با عوارض جانبی همراه نبوده و نیاز به انجام برخی مراقبت های جزئی دارند.

تفاوت PRF با PRP

در حقیقت پی آر پی همان پلاسمای غنی از پلاکت بوده و پی آر اف همان فیبرین غنی از پلاکت می‌باشد. این دو ماده اگرچه شباهت فراوانی با یکدیگر دارند اما تفاوت های موجود این دو ماده را از یکدیگر متمایز کرده و سبب شده تا پی آر اف برای واژن بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. تفاوت هایی نظیر سرعت چرخش این دو ماده در سانتریفیوژ و تفاوت غلظت پلاکت و عدم ماده ضد انعقادی در پی آر اف میان این دو ماده وجود دارد.

مراحل تهیه و تزریق پی آر اف PRF

ابتدا باید این نکته را بدانید که پی آر اف از خون خود شخص تهیه می‌شود. در ابتدا مقداری خون از فرد گرفته می‌شود و پس از انجام آزمایش های لازم بر این نمونه، پی آر اف را از سطح خون جدا می‌کنند. پس از اینکه این ماده تهیه و جمع آوری شد، در همان وقت بدون از بین بردن زمان، به ناحیه تناسلی تزریق می‌گردد. این روش به میزان کمی با درد همراه بوده اما به نقاهت و استراحت نیازی ندارد.

عوارض جانبی تزریق PRF به ناحیه تناسلی

این روش دارای هیچگونه عوارض جانبی نبوده زیرا با موادی که از خون فرد گرفته می‌شود، همراه است. پس تزریق پی آر اف بعه ناحیه بیرونی واژن، کمی تورم و التهاب ایجاد شده که بسیار طبیعی بوده و بعد از 48 الی 72 ساعت از بین می‌رود.

تعداد جلسات لازم برای پی آر اف

تعداد جلسات برای تزریق به ناحیه تناسلی و اخذ نتیجه، در هر فرد بسته به مشکل متفاوت بوده اما می‌توان گفت برای هر فرد در حدود 3 الی 6 جلسه نیاز است. برای اینکه کلاژن تا جتای ممکن و کامل ترمیم شود، باید تمامی جلسات تا انتها کامل شود.

کاندید مناسب پی آر اف ناحیه تناسلی

در حقیقت باید ذکر کرد همه افرادی که از مشکلات ذکر شده رنج می‌برند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. تزریق این ماده با درد همراه نبوده و خاصیت پرکنندگی نیز دارد. افرادی که  پوست نازک دارند و به دنبال نتایج طبیعی هستند می‌توانند از این روش بهره ببرند. این روش با سایر روش های جوانسازی نظیر تزریق ژل به واژن و … شباهت چندانی ندارد.

پی آر اف برای چه افرادی ممنوع می‌باشد؟

اگر دارای مشکلات زیر هستید توصیه می‌شود، از این روش استفاده نکنید:

 1. افرادی که دارای اختلالات خونی هستند.
 2. اشخاصی که از انواع داروهای ضد انعقاد خون استفاده می‌کنند.
 3. افرادی که دارای انواع سرطان ها نظیر سرطان پوست یا سیستمیک هستند.
 4. اشخاصی که به دلیل بیماری های زمینه ای در حال استفاده از دوره های شیمی درمانی هستند.

مراقبت های بعد از PRF

این روش در دسته اعمال زیبایی واژن نیست که نیاز به استراحت کامل داشته باشد اما دانستن و انجام برخی نکات به گرفتن نتیجه بهتر و ماندگارتر نیز کمک فراوانی می‌کند.

 • استفاده از کمپرس پس از تزریق پی آر اف به واژن
 • از مصرف داروهای ضد التهاب خودداری شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت سنگین تا سه روز پس از این تزریق اجتناب کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *