دکتر ماندانا اکبری / بارداری / از علت تا درمان بارداری پوچ
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

از علت تا درمان بارداری پوچ

سقط جنین حاصل از بارداری پوچ معمولا به دلیل اختلالات کروموزوم‌ها ، ساختار‌‌های دربردارنده ژن‌ها است. این نوع بارداری در زنان ممکن است به علت نطفه یا تخمک بی کیفیت، تقسیم غیر‌طبیعی سلول، اتفاق بی‌افتد. بدن شما این ناهنجاری را شناسایی می‌کند و روند بارداری متوقف می‌گردد.
با توجه به اینکه شما هیچ نقشی در ایجاد این سقط جنین نداشته‌اید، باید گفت که در جلوگیری ازاین رخ‌داد طبیعی، نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید. با بررسی‌های بعمل آمده، نشان داده شده که بیشتر خانم‌ها، یک بار بارداری پوچ یا همان حاملگی پوچ را تجربه کرده اند.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی مفید را درباره بارداری پوچ به شما ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

علل-بروز-بارداری-پوچ

 بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ  (blighted ovum) زمانی رخ می‌دهد که تخمک باردار شده، به دیواره رحم متصل می‌گردد اما بعد از آن جنین رشد نخواهد کرد.

سلول‌ها داخل ساک حاملگی تکثیر پیدا می‌کنند اما خود جنین همچنان رشدی ندارد و در نتیجه سبب سقط نا‌به هنگام جنین می‌گردد. این نوع بارداری بدون وجود جنین، بارداری پوچ می‌گویند.

یک حاملگی پوچ اغلب زودتر از آگاه شدن خود فرد، رخ می‌دهد. باید گفت که سطح زیاد اختلالات کروموزومی در بیشتر موارد، باعث می شود در همان ابتدای بارداری، بدن زن یک سقط طبیعی را تجربه کند.

علائم بارداری پوچ

قبل از آنکه مطلع شوید که حامله هستید، تخمک شما دچار سوختگی و زخم‌ خوردگی می‌گردد. این موضوع  زمانی اتفاق می افتد که شما تصور می‌کنید، قاعدگی‌تان بسیار شدیدتر از حد معمول است.

علائم-باراداری-پوچ

تخمک سوخته ممکن است همه نشانه‌های مرتبط با بارداری  طبیعی را داشته باشد. این علائم شامل موارد زیر است:

 • آزمایش بارداری مثبت
 • سینه های دردناک
 • یک دوره قاعدگی از دست رفته

با اتمام بارداری، علائم امکان دارد سبب سقط جنین گردند. این علائم شامل موارد ذیل است:

 • لکه بینی یا خونریزی در واژن
 • گرفتگی شکم
 • رفع درد پستان
 • تست و آزمایش‌ بارداری میزان سطح HCG را می‌سنجند، بنابراین تخمک سوخته می‌تواند نتایج مثبتی را پیش از دفع بافت‌ها ایجاد کند.

 

علل بروز بارداری پوچ

دلیل ایجاد بارداری پوچ  هیچ ارتباطی با کاری که شما انجام داده اید یا انجام نداده اید، در هنگام قبل یا بعد بارداری شما، ندارد.

طی تحقیقات به دست آمده گفته می‌شود که نمی‌توان دلیل قطعی را برای بروز حاملگی پوچ، نام‌برد.

اما گمان می‌رود که علت آن  وجود مشکلات کروموزومی در تخمک بارور بوده که حاصل از ژنتیک فرد، تخمک و یا اسپرم بی کیفیت است.

به گفته پزشکان ممکن است، تخمک سیاه رنگ خیلی زود اتفاق بیفتد، اما تشخیص داده نشود. با این حال زنان زیادی هستند که بیماری بارداری پوچ خود را زودتر تشخیص می‌دهند و حاملگی‌های طبیعی، سالم متعاقب خود را خواهند داشت.

باید به این نکته اشاره کرد که تخمک سوخته مشخص نمی‌کند که آیا فقط در حاملگی‌های نخستین‌ بار رخ می‌دهد یا بیش از یک بار اتفاق می‌افتد.

باید دانست که اکثر خانم‌هایی که تخمکشان دچار زخم می‌گردد، نمی‌توان فهمید که بارداری موفقیت آمیز و نوزادانی سالم خواهند داشت یا نه.

نحوه تشخیص بارداری پوچ

تخمک سوخته در اغلب موارد از طریق اولین سونوگرافی در طی یک معاینه توسط پزشک قبل از تولد، مشخص می‌شود. سونوگرافی جفت و کیسه خالی از جنین را نشان می دهد.

تخمک تبخیری در بین هفته های 8 تا 13 بارداری پوچ، رخ می‌دهد.

 چگونه می توان از بارداری پوچ جلوگیری کرد؟

طبق بررسی ‌های انجام شده گفته می‌شود که از به‌وجود آمدن بارداری پوچ نمی‌توان جلوگیری کرد.

چنانچه شما قصد بچه دار شدن را دارید و نگران این بیماری هستید، در مورد علل احتمالی ژنتیکی و شیوه‌های آزمایش با پزشک خود مشورت کنید تا به شما برای داشتن یک بارداری سالم و طبیعی کمک کند.

هم چنین اگر شما در معرض سموم در محیط هستید با پزشک خود مسئله را مطرح کنید زیرا که این موضوع ممکن است با  ایجاد تخمک بی‌کیفیت و سقط جنین مرتبط باشد.

 

درمان بارداری پوچ

اگر تخمک سوخته، در زمان معاینه قبل از تولد دیده شود، پزشک متخصص انتخاب‌های درمانی را به شما توضیح می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • منتظر علائم سقط جنین شدن
 • مصرف دارو، مثل میزوپروستول برای سقط جنین
 • انجام جراحی D و C (اتساع و کورتاژ) برای رفع بافت‌های جفت از رحم

 

هنگامی که که شما و پزشک خود درباره روش‌های درمانی تصمیم می‌گیرید، طول بارداری، پرونده پزشکی و وضعیت عاطفی شما بررسی و سنجیده می‌گردد.

باید گفت که سقط جنین از نظر عاطفی برای بسیاری از مادران ممکن است در بارداری پوچ دشوار باشد و انتظار برای پایان بارداری می تواند بیش از آنچه پیش بینی شده، زمان ببرد.  به همین علت، برخی از مادران درمان با جراحی یا دارو را انتخاب می‌کنند.

این موضوع در حالی است که زنان دیگری از این انتخاب ها ناراحت هستند و تمایل دارند که سقط جنین، خود به خود اتفاق بیفتد. 

مراقبت های لازم بعد از بارداری پوچ

در هر سقط جنینی، بدن و سلامتی عاطفی ما برای درمان، به گذشت زمان نیازمند است. باید یادآوری کرد که بیشتر زنانی که بارداری پوچ را تجربه کرده‌اند، بعد از آن بارداری موفقی، خواهند داشت.

پزشکان متخصص تاکید می‌کنند که سه دوره قاعدگی را کاملا باید طی کرد تا بدن برای درمان قطعی و برای حمایت از بارداری آمادگی داشته باشد.

در این مدت، بر روی عادت‌های سالم و سبک زندگی خود برای سلامت بدن و روان‌تان، تمرکز کنید:

 • غذای ارگانیک و سالم بخورید
 • استرس، اضطراب و نگرانی نداشته باشید
 • در طول روز برنامه ورزشی خود را انجام دهید
 • از مکمل‌های روزانه قبل از تولد که حاوی فولات هستند، استفاده نمایید

عواملی در ارتباط با این نوع سقط وجود دارد که باید آنها را با پزشک، مطرح کنید.  این عوامل شامل ژنتیک، کیفیت تخمک و کیفیت اسپرم است.

بنابراین پزشک شما امکان دارد آزمایشاتی برای شرایط شما توصیه کند. این آزمایشات عبارتند از :

 • غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS) ، تجزیه و تحلیل ژنتیکی که می‌تواند قبل از کاشت در رحم زن انجام گردد و همچنین تجزیه و تحلیل مایع منی، که برای مشخص شدن کیفیت اسپرم استفاده می شود.
 • آزمایش‌های هورمونی تحریک کننده فولیکول (FSH) یا هورمون ضد مولرین (AMH)، که برای کمک به بالا بردن کیفیت تخمک، استفاده شود.

 

 منابع:

 

https://www.healthline.com

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =