دکتر ماندانا اکبری / دسته‌بندی نشده / اختلال در ارگاسم بانوان یا آنورگاسمی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اختلال در ارگاسم بانوان یا آنورگاسمی

یکی از مسائل مهم در زندگی خانم ها و آقایان روابط جنسی بوده که در واقع اوج هیجان جنسی و روانی است و به ارگاسم زنان و آقایان ختم می‌شود. این هیجانات جنسی در اثر تولید هورمون های گوناگون در بدن به وجود می‌آید. بسیاری افراد از این موضوع اطلاع ندارند که آزاد شدن این هورمون ها موجب محافظت بدن از بیماری های سرطانی و پروستات می‌شود.

نقش هورمون های جنسی در بدن

این هورمون ها در بدن از غده های جنسی تشکیل می‌شوند که شامل هورمون استروژن، پروژسترون و توستسترون است. هورمون استروژن در بدن نقش رشد و تکامل جنسی داشته که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است. استروژن در بدن باعث رشد دستگاه تولید مثلی زنان همچنین رشد و تکامل اندام های حساس مانند سینه ها هستند. پروژسترون نقش کلیدی در باروری زنان ایفا کرده و اگر این هورمون از سطح طبیعی خود کاهش یابد، مشکلات جنسی و بی نظمی های قاعدگی را در فرد ایجاد می‌کند. تستوسترون با این وجو که یکی از هورمون های اصلی مردان بشمار می‌رود، وجودش در بدن زنان نیز بی تاثیر نیست. هورمون تستوسترون در خانم ها سبب بروز میل جنسی و تراکم استخوان و … می‌شود.

ماهیت ارگاسم در زنان

با به وجود آمدن لذت های جنسی و رسین به اوج هیجانات در این مسئله، هورمون هایی نظیر اکسی توسین یا اندورفین در بدن آزاد شده و لذت جنسی را به اوج خود می‌رساند. حال گاهی بدن خانم ها توانایی ادامه دار شدن رابطه جنسی را ندارند یا در حین رابطه احساس درد شدید در ناحیه واژن دارند و دچار خستگی و ناتوانی عضلات می‌شوند که به دلیل کاهش اعتماد به نفس و مشکل پیش آمده وانمود به ارگاسم می‌کنند. برای رهایی از این اختلال جنسی باید به بهترین متخصص زنان مراجعه داشت.

اختلال ارگاسم یا آنورگاسمی چیست؟

در مواردی خانم هایی به متخصص زنان مراجعه داشتند که از اختلالات ارگاسمی شکایت دارند زیرا پس از تحریک جنسی کافی و یا بیش از حد نیز در رسیدن به ارگاسم نیز ناتوان هستند.این افراد توانایی رسیدن به اوج لذت و هیجانات احساسی را ندارند. این اختلالات موجب شده تا فرد از زندگی جنسی رضایت نداشته باشد همچنین که شریک جنسی نیز این موضوع ناراضی باشد.

ارگاسم و زمان رسیدن به آن به شرایط روحی، جسمی، فکری و … در هر فرد متفاوت است که در هر فردی با دلایل متفاوتی به وجود می‌آِید که به آن ها اشاره خواهیم داشت.

اختلال ارگاسم در زنان

رسیدن به ارگاسم زنان از همه جوانب زمان یا نحوه و …. در بانوان متفاوت است حتی اگر ساختار بدنی مشابهی داشته یا از یک ژن باشند. زمانی که احساسات جنسی با افت مواجه می‌شوند میل و گرایش جنسی از بین رفته و فرد از برقراری رابطه تا حد امکان دوری می‌کند همچنین که ارگاسم با مشکل مواجه می‌شود. اختلالات ارگاسم در زنان باید حتما در همان زمان شروع مورد پیگیری قرار گیرد تا مور پیشرفت و چار ماندگاری نشود.

اختلال در ارگاسم زنان

دسته بنی کلی انواع ارگاسم

  • ارگاسم ترکیبی: در زمان برقراری رابطه جنسی، فرد ارگاسم های هیجانی متعددی را تجربه خواهد کرد.
  • ارگاسم چندگانه: در طول رابطه، ارگاسم های هیجانی یکسانی را تجربه می‌کنند.
  • ارگاسم فشار: گاهی در اثر فشاری بر اساس خود تحریکی نیز رخ می‌دهد.
  • ارگاسم آرام: برخی افراد از آرامش موجود حین رابطه به ارگاسم می‌رسند.
  • فانتزی: فرد از افکار ذهنی بون رابطه به ارگاسم می‌رسد.
  • ارگاسم تنشی: ارگاسمی معمولی با تحریک ماهیچه ها

انواع اختلالات ارگاسمی زنان

اکتسابی: در گذشته خانم هیچ مشکلی در رسیدن به ارگاسم نداشته اما اکنون با دلایل متعددی با این مسئله رو به رو شده است.

عمومی: با مشکلات عمومی در این فرآیند، هیچگونه ارضا شدن یا ارگاسمی رخ نمی‌دهد.

موقعیتی: این نوع از اختلال بسیار تعجب آور بوده که خانم فقط در شرایط خاصی از مکان به ارگاسم می‌رسد.

مادام العمر: گاهی در مواردی هیچ گاه خانم رسیدن به زمان ارضا و اوج لذت جنسی را تجربه نمی‌کند.

دلایل ارگاسم نمایشی در خانم ها

گاها بانوان زیادی به دلیل ترس از ادامه رابطه جنسی یا درد های شدید ناحیه واژینال، ارگاسمی نمایشی را ارائه می‌دهند. روند رسیدن به ارگاسم زنان و رضایت از برقراری رابطه جنسی در بانوان فرآیندی پیچیده است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.