دکتر ماندانا اکبری / بارداری / بی بی چک منفی کاذب نشانه چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بی بی چک منفی کاذب نشانه چیست؟

انجام تست بارداری خانگی یا بی بی چک می تواند اعصاب شما را خرد کند، به خصوص اگر مطمئن نیستید که می توانید به نتایج آن اعتماد کنید. زمان و نحوه انجام تست بارداری خانگی و همچنین برخی از مشکلات احتمالی آزمایش خانگی را بدانید. اغلب بانوان با تاخیر افتادن در زمان عادت ماهانه دچار استرس و هیجان می‌شوند و از بی بی چک یا همان تست های خانگی تشخیص بارداری استفاده می‌کنند. اما مساله این است که آیا می‌توان به تست های خانگی اعتماد کرد؟ در ادامه مقاله با انواع تست های بارداری و ناایج آن ها آشنا شوید.

چه زمانی باید تست بارداری خانگی انجام دهم؟

بسیاری از تست‌های بارداری خانگی ادعا می ‌کنند که در اولین روز قاعدگی یا حتی قبل از آن دقیق هستند. با این حال، اگر تا اولین روز از قاعدگی خود صبر کنید، احتمالاً نتایج دقیق تری دریافت خواهید کرد. چرا صبر کنیم؟ مدت کوتاهی پس از اینکه تخمک بارور شده به دیواره رحم (لانه گزینی) می چسبد، جفت تشکیل شده و هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را تولید می کند. این هورمون وارد جریان خون و ادرار شما می شود.

در اوایل بارداری، غلظت HCG به سرعت افزایش می یابد، هر دو تا سه روز یکبار دو برابر می شود. هرچه زودتر تست بارداری خانگی یا بی بی چک را انجام دهید، تشخیص HCG ممکن است برای آزمایش سخت تر باشد. به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری شما ممکن است از ماه به ماه متفاوت باشد و تخمک بارور شده می تواند در زمان های مختلف در رحم کاشته شود. این می تواند بر زمان تولید HCG و زمان تشخیص آن تأثیر بگذارد. اگر پریودهای شما نامنظم است، ممکن است زمان پریودتان را اشتباه محاسبه کنید.

اگر مهم است که بارداری خود را فوراً تأیید کنید و بسته به اینکه چه مدت از بارداری شما گذشته است، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که سونوگرافی انجام دهید، آزمایش ادرار را در آزمایشگاه تکرار کنید یا برای اندازه گیری سطح HCG آزمایش خون انجام دهید.

آیا انواع مختلف تست بارداری خانگی وجود دارد؟

در بیشتر آزمایش ‌ها، انتهای یک میله را در ادرار خود قرار می ‌دهید یا آن را در یک ظرف ادرار جمع ‌آوری شده فرو می‌برید. چند دقیقه بعد، نشانگر نتیجه آزمایش را نشان می دهد. اغلب به عنوان علامت مثبت یا منفی، یک یا دو خط، یا کلمات “باردار” یا “باردار نیست” روی یک نوار نشان داده می شود.

دستورالعمل های تست را برای مدت زمان انتظار قبل از بررسی نتایج دنبال کنید. معمولاً دو دقیقه یا بیشتر. بیشتر تست ها یک نشانگر کنترلی نیز دارند. یک خط یا نماد که در قسمت نتیجه ظاهر می شود. اگر خط یا نماد ظاهر نشد، آزمایش به درستی کار نمی کند. با یک تست دیگر دوباره امتحان کنید. برخی از تست های بارداری خانگی یا بی بی چک ها حساس تر از بقیه هستند. به عبارت دیگر، مقدار HCG مورد نیاز برای تشخیص در ادرار برای ایجاد یک نتیجه آزمایش مثبت در برخی آزمایشات کمتر است. همیشه تاریخ انقضای تست را بررسی کنید و قبل از انجام تست دستورالعمل ها را به دقت بخوانید. توصیه می‌شود اگر قصد بارداری دارید حتما از مشاوره قبل بارداری توسط بهترین متخصص زنان استفاده کنید.

تست های بارداری خانگی یا بی بی چک ها چقدر دقیق هستند؟

بسیاری از تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که 99 درصد دقیق هستند. با این حال، تست های بارداری خانگی در توانایی تشخیص بارداری در زنانی که به تازگی پریودشان به تاخیر افتاده، متفاوت است. اگر آزمایش منفی دارید اما فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آزمایش را یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی تکرار کنید یا با پزشک خود صحبت کنید.

آیا داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند؟

داروهای باروری یا سایر داروهای حاوی HCG ممکن است با نتایج تست بارداری خانگی تداخل داشته باشند. با این حال، بیشتر داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری، بر دقت تست های بارداری خانگی تاثیری ندارند.

آیا نتیجه مثبت بی بی چک امکان اشتباه دارد؟

اگرچه نادر است، اما زمانی که شما واقعاً باردار نیستید، ممکن است از یک تست بارداری خانگی نتیجه مثبت بگیرید. این به عنوان مثبت کاذب شناخته می شود.

اگر بلافاصله پس از تخمک بارور شده به دیواره رحم (بارداری شیمیایی) دچار از دست دادن بارداری شده باشید یا خیلی زود پس از مصرف یک داروی باروری حاوی HCG آزمایش بارداری انجام دهید، ممکن است مثبت کاذب اتفاق بیفتد. حاملگی خارج از رحم، یائسگی یا مشکلات تخمدان‌ها نیز ممکن است در نتایج آزمایش گمراه‌ کننده باشد.

آیا نتیجه منفی تست بی بی چک امکان اشتباه دارد؟

زمانی که واقعاً باردار هستید، ممکن است از تست بارداری خانگی نتیجه منفی بگیرید. این به عنوان یک منفی کاذب شناخته می شود. ممکن است یک منفی کاذب دریافت کنید اگر:

تست را خیلی زود انجام دهید. هر چه زودتر پس از عقب افتادن قاعدگی، تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG برای آزمایش دشوارتر است. برای دقیق ترین نتایج، یک هفته پس از قاعدگی از دست رفته، آزمایش را تکرار کنید. اگر نمی توانید آنقدر صبر کنید، از پزشک خود بخواهید آزمایش خون برای شما تجویز کند.

نتایج آزمایش را خیلی زود بررسی کنید. به تست زمان بدهید تا کار کنید. تنظیم تایمر را مطابق دستورالعمل بسته در نظر بگیرید. از ادرار رقیق شده استفاده کنید. برای دقیق ترین نتایج، آزمایش را اول صبح انجام دهید. زمانی که ادرار شما غلیظ ترین است.

آشنایی با نتایج تست بی بی چک

بر اساس نتایج آزمایش خود، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

تست بارداری خانگی شما مثبت است یا چند تست بارداری خانگی انجام داده اید و نتایج متفاوتی گرفته اید. به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است برای تایید بارداری خود به آزمایش خون یا سونوگرافی نیاز داشته باشید. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید.

تست بارداری خانگی شما منفی است. اگر قاعدگی شما شروع نشد، آزمایش را در چند روز یا یک هفته تکرار کنید. به خصوص اگر آزمایش را قبل یا کمی بعد از قاعدگی از دست داده اید.

شما همچنان نتایج آزمایش منفی دریافت می کنید، اما عادت ماهانه شما شروع نمی شود یا هنوز فکر می کنید ممکن است باردار باشید. عوامل زیادی می توانند منجر به عقب افتادن دوره های قاعدگی (آمنوره) شوند، از جمله اختلالات تیروئید، کاهش وزن بدن، مشکلات تخمدان ها، ورزش بیش از حد و استرس. اگر باردار نیستید، پزشک متخصص زنان می ‌تواند به شما کمک کند تا چرخه قاعدگی خود را به مسیر درست برگردانید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *